گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از آگلائونما (گیاه همیشه سبز چینی)

گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از آگلائونما (گیاه همیشه سبز چینی)
کیتیووت / گتی ایماژ

در این مقاله

مراقبت از گیاه بهترین شرایط رشد انواع در حال تکثیر

گیاهان سبز زرق و برق دار هستند، اما گاهی اوقات، ما هوس رنگ های روشن تر و الگوهای جسورانه داریم. گیاه aglaonema که به عنوان همیشه سبز چینی نیز شناخته می شود، هر دو را ارائه می دهد. این گیاه آپارتمانی جمع و جور که به راحتی رشد می‌کند به دلیل رنگ‌ها و طرح‌های پر جنب و جوشش که از سبز جنگلی، صورتی، قرمز، نقره‌ای و زرد گرفته تا راه راه، لکه‌ها و شیب‌ها را شامل می‌شود، مورد علاقه است. بنابراین اگر فضای شما نیاز به رنگ آمیزی کمی دارد، آگلائونما گیاه مناسب شماست.

جدای از ظاهر دیدنی این گیاهان، آگلائونما همچنین آسان‌گیر، جمع‌وجور، و از همه مهم‌تر در بیان نیازهایش عالی است و آن را به انتخابی ایده‌آل برای والدین تازه‌کار گیاهان تبدیل می‌کند. همچنین به طور کلی رشد کندی دارد، به این معنی که شما فقط باید هر سه سال یکبار دوباره گلکاری کنید. با این حال، شما باید در مورد محل قرارگیری دقت بیشتری داشته باشید، زیرا آگلئونما هم برای انسان و هم برای حیوانات خانگی سمی است. 2

  • نام گیاه شناسی: Aglaonema commutatum
  • نام رایج: آگلونما، همیشه سبز چینی
  • نوع گیاه: همیشه سبز چند ساله
  • اندازه بالغ: 20 اینچ ارتفاع
  • نور خورشید: نور کم تا روشن و غیر مستقیم
  • نوع خاک: خاک گلدانی بر پایه پیت
  • pH خاک: 5.6-6.5
  • سمیت: برای مردم سمی است. سمی برای حیوانات خانگی  2
گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از آگلائونما (گیاه همیشه سبز چینی)
ARTPRITSADEE / گتی ایماژ

 

مراقبت از گیاه در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن

خاک گیاه آگلائونما خود را به سختی مرطوب – اما نه مرطوب – نگه دارید و از خشک شدن کامل خاک گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن خودداری کنید. به طور کلی در بهار و تابستان به آبیاری بیشتر و در زمستان کمتر نیاز دارد، بنابراین رطوبت خاک گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن را مرتب چک کنید. گیاه شما با اجازه دادن به برگ هایش به شما می گوید که چه زمانی خیلی خشک می شود. آنها باید اندکی پس از آبیاری دوباره به حالت اول برگردند. اگر برگ‌های گیاه شما زرد شده یا ساقه‌های آن گل آلود است، این نشانه آن است که گیاه بیش از حد آب دریافت می‌کند.

آگلائونما خود را با کود گیاهان آپارتمانی رقیق شده تا نصف قدرت هر چهار ماه یا بیشتر تغذیه کنید. وقتی گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن گلدان گیاه شما بیش از حد شلوغ می شود، آن را در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن یک اندازه بزرگتر با خاک تازه پیوند بزنید. بهتر است این کار در بهار یا تابستان زمانی که گیاه به طور فعال در حال رشد است انجام شود.

 

بهترین شرایط رشد برای Aglaonema در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن

بسیاری از گیاهان آپارتمانی مورد علاقه ما به همان اندازه که می توانید به آنها نور نیاز دارند، اما گیاهان آگلائونما در این زمینه بسیار انعطاف پذیر هستند. به طور خاص، گونه های سبز آگلئونما می توانند شرایط کم نور را به خوبی تحمل کنند. با این حال، برای گونه‌های رنگارنگ، نور روشن و بدون سایه ایده‌آل است – مانند پنجره‌ای که به سمت شمال است، که ضعیف‌ترین نور را در مقایسه با پنجره‌هایی با نوردهی‌های دیگر ارائه می‌دهد.

این گیاه گرما را دوست دارد، بنابراین مطمئن شوید که گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن را در یک مکان گرم قرار دهید، به طور ایده‌آل شب‌ها در محدوده 60 درجه و روزها بین 75 تا 85 درجه است.

آگلائونما خود را در خاک استاندارد گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن قرار دهید. مانند پوتوس و فیلودندرون برگ قلب، آگلائونما نیز می تواند در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن یک ظرف شفاف از آب نگهداری شود. در صورت استفاده از این روش، کمی زغال به آب اضافه کنید و هر ماه یک بار گیاه را با یک قطره کود گیاه آپارتمانی تغذیه کنید.

گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از آگلائونما (گیاه همیشه سبز چینی)
کندونیس / گتی ایماژ

 

انواع آگلائونما

بیش از 100 نوع آگلائونما برای انتخاب وجود دارد. ارقامی مانند طاووس قرمز، یاقوت جورج و هارلکین دارای رنگ‌های صورتی و زرد هستند، در حالی که برگ‌های «Anyanmanee» صورتی روشن و خال‌دار و لبه‌هایی با کمی سبز دارند.

aglaonema با رنگ سبز، که گاهی اوقات فیلیپین همیشه سبز نامیده می‌شود، حسی سرسبز و جنگل‌مانند همراه با رنگ‌ها و الگوهای آرام‌تر – اما نه کمتر جذاب- ارائه می‌دهد. بلک لنس، یک رقم بزرگتر، دارای برگ های بلند و نوک تیز با رنگ های نقره ای کم رنگ و سبز تیره است، در حالی که نوارهای سبز و سفید کم رنگ روی A. modestum و “Brilliant” رنگ آمیزی برخی گونه های  calathea را به یاد می آورد.

 

نحوه تکثیر آگلونما

تکثیر آگلائونما در آب یا خاک در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن از طریق قلمه های ساقه بسیار آسان است. با تکثیر در فصل رشد گرم بهترین نتایج را خواهید گرفت. در اینجا چگونه است:

مرحله 1: یک شاخه سالم را در گیاه مادر شناسایی کنید تا برای قلمه خود بردارید. ساقه باید حداقل پنج برگ و حداقل 6 اینچ طول داشته باشد. هر دو شاخه های جدیدتر و قدیمی تر را می توان برای تکثیر استفاده کرد.

مرحله 2: با استفاده از یک تیغه تمیز و تیز یا قیچی باغبانی ، یک برش مورب در ساقه شاخه درست زیر یک گره برگ ایجاد کنید. چند برگ پایینی را از قلمه جدا کنید.

مرحله 3: اگر از روش آب استفاده می کنید، یک لیوان یا شیشه یا گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن با اندازه مناسب را با آب پر کنید تا گره های برگ (اما نه برگ های باقی مانده) در آب فرو بروند و قلمه را در آب قرار دهید.

نمونه های تکثیر شده در آب وقتی در خاک کاشته می شوند، رشد نمی کنند. اگر می خواهید در آب تکثیر کنید، بهتر است گیاه بالغ را نیز در آب نگهداری کنید.

مرحله 4: در صورت استفاده از روش خاک، یک گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن  کوچک گیاهی را با خاک گلدان با زهکشی خوب پر کنید. خاک را مرطوب کنید، با انگشت یا مداد خود سوراخی به عمق چند اینچ ایجاد کنید و قلمه را در خاک بکارید. خاک را به آرامی در اطراف پایه قلمه بکشید تا محکم شود.

مرحله 5: قلمه های خود را در مکانی گرم با نور روشن و غیر مستقیم قرار دهید. در صورت استفاده از روش آب، زمانی که آب کدر شد، آب را عوض کنید. گیاه باید در عرض چهار تا شش هفته ریشه های جدید ایجاد کند. پس از آن مرحله، مثل همیشه از گیاه جدید مراقبت کنید.

گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از آگلائونما (گیاه همیشه سبز چینی)
DROPSTOCK / GETTY IMAGES

 

مشکلات رایج با آگلونما

مراقبت از Aglaonema نسبتا ساده است. خوشبختانه، اگر چشمان خود را باز نگه دارید، این گیاهان ارتباط دهنده خوبی هستند، بنابراین می توانید به راحتی مشکلات رایج رشد را تشخیص دهید.

نکات برگ خشک

یکی از نشانه‌هایی که نشان می‌دهد یک مشکل رو به رشد در آگلائونما شما وجود دارد، نوک برگ‌های خشک شده است. به این حالت “نوع کردن” می گویند و می تواند نشانه ای از چند مشکل از جمله آبیاری بیش از حد و کود زیاد باشد. باغبان‌های حرفه‌ای تشخیص داده‌اند که شایع‌ترین علت انعکاس، آبیاری گیاه با آبی است که غلظت بالایی از نمک، کلر و فلوراید دارد. اگر گیاه شما نشانه هایی از واژگونی را نشان می دهد، به آب تصفیه شده بروید.

برگ های افتاده در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن

این یکی از مواردی است که aglaonema شما دقیقاً به شما می گوید که به چه چیزی نیاز دارد. افتادگی برگ ها به این معنی است که گیاه شما بسیار تشنه است، بنابراین به آن آب زیادی بنوشید و مراقب آن باشید تا از خشک شدن کامل خاک جلوگیری کنید.

برگ های زرد

اگر برگ های گیاه شما زرد می شود، معمولاً به این معنی است که بیش از حد آبیاری می کنید. سطح آب را راحت کنید و بگذارید خاک گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در این بین بیشتر خشک شود. از سوی دیگر، اگر برگ‌های آگلائونما هم زرد و هم افتاده است، این نشانه تشنه بودن گیاه شماست، بنابراین یک نوشیدنی طولانی‌مدت به آن بدهید و برنامه آبیاری خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

 

گلدان و گلدان مجدد Aglaonema

گیاهان همیشه سبز چینی بدشان نمی آید که کمی ریشه دار باشند، اما وقتی گیاه شما بیش از حد شلوغ شد و ریشه ها از سوراخ های زهکشی بیرون زدند، به این معنی است که زمان پیوند فرا رسیده است. بهتر است این کار در بهار یا تابستان زمانی که گیاه به طور فعال در حال رشد است انجام شود.

گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن را انتخاب کنید که 3 تا 4 اینچ پهن تر از ظرف فعلی باشد و روی آن را با خاک تازه بپوشانید. با دست یا یک ماله باریک باغچه به آرامی اطراف لبه های گیاه را شل کنید و آن را از ظرف جدا کنید. آن را در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن جدید قرار دهید، روی آن را با خاک تازه بپوشانید و آب خوبی به آن بنوشید.

گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از آگلائونما (گیاه همیشه سبز چینی)
The Sill Aglaonema Wishes $42.00

خرید کنید

 

چگونه Aglaonema را در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن شکوفا کنیم

با نور زیاد و غیرمستقیم، این امکان وجود دارد که aglaonema شما گل بفرستد. این گل‌ها بسیار شبیه به Peace Lily یا Anthurium ، یک اسپادیکس نازک را تشکیل می‌دهند که توسط یک اسپات برگی احاطه شده است. در ابتدا ممکن است فکر کنید که برگ جدیدی در حال باز شدن است، اما به زودی خواهید دید که این یک گل منحصر به فرد است. در حالی که دیدن این گیاه بسیار خوشحال کننده است، اما عموماً از گیاهان همیشه سبز چینی به خاطر شاخ و برگ های سرسبزشان لذت می برند، بنابراین نیازی به تلاش زیادی برای شکوفه دادن گیاه خود ندارید.

 

سوالات متداول

آیا مراقبت از aglaonema آسان است؟

کاملا. گیاهان همیشه سبز چینی برخی از ارزشمندترین گیاهان آپارتمانی هستند – شاخ و برگ های درخشان و زیبا با حداقل تلاش. بعلاوه، آنها مبتدی و دوستدار نور کم هستند.

آگلونما با چه سرعتی رشد می کند؟

در حالی که برخی از واریته‌ها سریع‌تر از بقیه رشد می‌کنند، Aglaonema عموماً گیاهانی با رشد کند هستند که در تابستان برگ‌های بیشتری تولید می‌کنند و در زمستان تعداد کمی (در صورت وجود) برگ‌های بیشتری تولید می‌کنند. به همین دلیل، شما فقط باید هر سه سال یکبار یا بیشتر گلکاری کنید.

تفاوت بین آگلائونما و دیفن باخیا چیست؟

این دو اغلب با هم قاطی می شوند. آنها هر دو گیاهانی سرسبز و برگدار هستند که به دلیل شاخ و برگ منحصر به فردشان ارزشمند هستند. تفاوت اصلی در اندازه بالغ خواهد بود – آگلائونما از یک تا دو فوت بالا می رود، در حالی که دیفن باخیا می تواند بسیار بزرگتر شود. برگ‌های آگلائونما همچنین دارای تنوع برگ‌های پررنگ‌تر و تصادفی‌تر هستند، در حالی که برگ‌های دیفن‌باخیا معمولاً سایه روشن‌تری در داخل و سایه تیره‌تری در بیرون دارند.