پوتوس روی میز آشپزخانه
صنوبر / کارا رایلی
در این مقاله
 • اهميت دادن
 • انواع
 • گلدان
 • در حال تکثیر
 • آفات رایج

مسلماً پوتوس یکی از ساده ترین گیاهان آپارتمانی برای رشد  در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن است، حتی اگر فردی هستید که فراموش کرده اید به اندازه کافی به گیاهان خود آبیاری کنید.

این تاک دنباله دار که بومی جزایر سلیمان در اقیانوس آرام جنوبی است، دارای برگ های سبز نوک تیز و قلبی شکل است که گاهی اوقات با خطوط سفید، زرد یا سبز کم رنگ متنوع است.

پوتوس را می توان در تمام طول سال در داخل خانه در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن کاشت و به سرعت رشد می کند و اغلب بین 12 تا 18 اینچ در ماه به طول خود اضافه می کند.

توجه داشته باشید که این گیاه برای حیوانات خانگی سمی است. 1

نام متداول پوتوس، پوتوس طلایی، تاک شیطان، پیچک شیطان
نام گیاه شناسی Epipremnum aureum
خانواده Araceae
نوع گیاه تاک
اندازه بالغ طول 20–40 فوت، عرض 3–6 فوت
قرارگیری در معرض نور خورشید آفتاب کامل، نیمه سایه
نوع خاک مرطوب اما خوب زهکشی شده
pH خاک خنثی تا اسیدی
زمان شکوفایی گل نمی دهد
رنگ گل گل نمی دهد
مناطق سختی 10–12 (USDA)
مناطق بومی اقیانوس آرام جنوبی
سمیت تمام قسمت های این گیاه برای سگ و گربه سمی است

اکنون تماشا کنید: چگونه به راحتی رشد کنیم و از پوتوس مراقبت کنیم

 

مراقبت از پوتوس

انگورهای پوتوس به خودی خود به داربست و تکیه نمی‌چسبند (مانند پیچک)، اما می‌توان آن‌ها را روی تکیه‌گاه‌ها آموزش داد تا ظاهری شبیه دوقلو پیدا کنند.

به عنوان گیاهان سرپوشیده، معمولاً مشاهده می شود که نمونه های پوتوس تا 30 فوت رشد می کنند، اگرچه بیشتر آنها در طول بسیار کوتاه تر و تمیزتر نگهداری می شوند.

 اگر می‌خواهید اجازه دهید پوتوس شما به شکل درخت بلندی رشد کند، می‌توانید آن را روی قلاب‌ها محکم کنید تا در امتداد دیوارها و روی قاب‌های پنجره قرار گیرد.

انگورهایی که برای رشد خود رها می‌شوند ممکن است بسیار درهم بپیچند، بنابراین هر از چند گاهی آنها را تکان دهید تا از درهم‌پیچیدن آنها جلوگیری کنید.

در حالی که پوتوس نور روشن و غیرمستقیم را دوست دارد، می‌تواند در مناطق کم نور یا مناطقی که فقط دارای نور فلورسنت هستند نیز رشد کند، و آن را به گزینه‌ای عالی برای دفاتر و اتاق‌های خوابگاه تبدیل می‌کند.

گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از پوتوس
صنوبر / کارا رایلی
گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از پوتوس
گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از پوتوس
گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از پوتوس
گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از پوتوس
گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از پوتوس
گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از پوتوس

 

سبک

زمانی که پوتوس در داخل خانه در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن رشد می کند، نور روشن اما غیرمستقیم را ترجیح می دهد .

گیاهان متنوع گاهی اوقات الگوی برگ خود را از دست می دهند و اگر نور کافی دریافت نکنند به شاخ و برگ های کاملا سبز باز می گردند.

 انتقال آنها به شرایط روشن تر معمولاً تنوع را بازیابی می کند. رنگ پریده شدن ناگهانی برگها به این معنی است که گیاه بیش از حد آفتاب دریافت می کند.

 

خاک

گیاهان پوتوس در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در خاک گلدان معمولی و با زهکشی خوب رشد می کنند .

 پوتوس نسبت به pH خاک کاملاً متحمل است و می تواند در شرایط مختلف، از خنثی تا اسیدی، رشد کند.

 

اب

گیاه پوتوس دوست دارد بین دو آبیاری خاکش کاملاً خشک شود. اگر در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن خاک دائما مرطوب بماند، ریشه گیاه پوسیده می شود.

لکه های سیاه روی برگ ها (یا ریزش ناگهانی گیاه) نشان می دهد که خاک در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن بیش از حد مرطوب نگه داشته شده است.

گیاه نشان می دهد که چه زمانی به آب نیاز دارد. وقتی شروع به افتادن می کند به آب نیاز دارد. با این حال، صبر نکنید تا برگ ها شروع به چروک شدن کنند وگرنه گیاه برخی از برگ ها را از دست می دهد.

لبه های خشک و قهوه ای به این معنی است که گیاه برای مدت طولانی خشک نگه داشته شده است.

 

دما و رطوبت

پوتوس ها باید در دمایی که به طور مداوم بالای 50 درجه فارنهایت است نگهداری شوند، اگرچه آنها بیشتر از دمای معمولی اتاق که بین 65 تا 75 درجه فارنهایت است، استقبال می کنند.

علاوه بر این، گیاهان پوتوس رطوبت بالا را دوست دارند ، بنابراین می توانید رطوبت در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن اطراف گیاه را با نگه داشتن آن در یک منطقه معمولی مرطوب از خانه، مانند آشپزخانه یا حمام، افزایش دهید.

با این حال، این گیاه بسیار متحمل است و می تواند حتی در محیط هایی با رطوبت کم نیز رشد کند، بنابراین نیازی به سرمایه گذاری در دستگاه مرطوب کننده نیست.

 

کود

گیاهان پوتوس تغذیه کننده سنگینی نیستند. اما از آنجایی که معمولاً در بیشتر خاک های گلدانی در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن هیچ ماده مغذی وجود ندارد، می توانید برای افزایش تغذیه گیاه را ماهیانه تا دو ماه یکبار با هر کود متعادلی از گیاهان آپارتمانی تغذیه کنید.

 

انواع پوتوس

هیبریدهای پوتوس با انواع مختلفی از تنوع برگ ، با لکه های سفید، زرد یا سبز روشن ایجاد شده اند که برگ های سبز تیره غالب را قطع می کنند. برخی از ارقام دارای برگهای جامد سبز روشن هستند. برخی از ارقام پوتوس توصیه شده عبارتند از:

 • “مرمر ملکه”: گونه ای با طرح های متنوع سفید و سبز بسیار جذاب. برای حفظ رنگ منحصر به فرد خود به نور بیشتری نسبت به بسیاری از پتوس ها نیاز دارد.
 • مروارید و یشم: این گونه کوهنورد مشتاق سفید و سبز است، اما به جای راه راه، رنگ ها به شکل نقاط کوچکی ظاهر می شوند.
 • “نئون”: یک نوع چارتری روشن، این پوتوس به نور کمتری نیاز دارد و برای روشن کردن یک منطقه تاریک در خانه شما عالی است.
 • ” Silver Satin ” : این گونه دارای برگهای ضخیم خاکستری مایل به سبز با لکه های نقره ای است. به خشکی و شرایط کم نور بسیار متحمل است.

 

گلدان و گلدان مجدد پوتوس

در نهایت، پوتوس شما به گلدان تبدیل می شود . وقتی برگها می ریزند، مهم نیست که چقدر یا چند بار به آنها آبیاری می کنید، افتادگی نشانه مطمئنی است که احتمالاً ریشه ها گلدان را پر کرده اند و جایی برای رشد وجود ندارد.

با احتیاط گیاه را از گلدانش در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن بیرون بیاورید و بررسی کنید که آیا مشکل از همین جاست. ممکن است بتوانید ریشه هایی را ببینید که از سوراخ های زهکشی رشد می کنند.

وقتی گیاه به این مرحله رسید، می توانید آن را دوباره در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در ظرفی که قطر و عمق آن یکی دو اندازه بزرگتر است و با خاک تازه گلدان پر شده است، گلدان کنید.

 

تکثیر پوتوس در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن

پوتوس به راحتی از قلمه های ساقه تکثیر می شود.

 1. با استفاده از یک ابزار برش استریل و تیز، یک ساقه سالم با حداقل سه برگ انتخاب کنید و آن را با زاویه ای حدود نیم اینچ یا اینچ زیر پایین ترین برگ ببرید.
 2. پایین ترین برگ را از ساقه جدا کنید (نیازی به جدا کردن برگ های دیگر ندارید).
 3. ساقه را در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در یک گلدان یا شیشه آب قرار دهید، اما اجازه ندهید برگ های باقی مانده با آب تماس بگیرند.
 4. هنگامی که قلمه، ریشه های جدیدی به طول چندین اینچ، احتمالاً در طی چند هفته، جوانه زد، در اسرع وقت آن را به گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن به گلدانی با خاک گلدان پیوند بزنید تا بتواند سیستم ریشه ای قوی ایجاد کند.
 5. گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن را در محلی با نور غیر مستقیم روشن قرار دهید و خاک را مرطوب اما نه خیس نگه دارید.

 

آفات رایج

پوتوس معمولاً بدون آفت است. با این حال، گیاه گاهی اوقات ممکن است با شپشک های آرد آلود آلوده شود . یک صابون حشره کش ساده آفات را کنترل می کند، اما ساده ترین روش این است که به سادگی حشرات را با یک سواب پنبه آغشته به الکل بمالید.

سوالات متداول
 • آیا مراقبت از پوتوس آسان است؟

  مراقبت از یک گیاه پوتوس بسیار آسان است و نسبتاً در برابر بی توجهی و محیط های رشد که کاملاً ایده آل نیستند، تحمل می کنند.

 • پوتوس چقدر سریع رشد می کند؟

  پوتوس یک گیاه آپارتمانی سریع الرشد با پتانسیل افزایش طول یک فوت در یک ماه است.

 • تفاوت بین گیاهان پوتوس و فیلودندرون چیست؟

  پوتوس و فیلودندرون دو گیاه معمولی آپارتمانی هستند که تقریباً یکسان به نظر می رسند اما دو گیاه مجزا و مجزا هستند.

  ساده ترین راه برای تشخیص آنها از طریق برگ آنها است. گیاهان پوتوس دارای برگ‌های قلبی شکل ظریفی هستند که بزرگ، ضخیم، بافت و مومی هستند، در حالی که فیلودندرون‌ها دارای برگ‌های قلبی‌شکل مشخص‌تری هستند که نازک‌تر، نرم‌تر و صاف‌تر هستند.