گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از ارکیده Phalaenopsis
صنوبر / لتیسیا آلمیدا
در این مقاله
 • اهميت دادن
 • در حال تکثیر
 • انواع
 • گلدان
 • هرس
 • آفات و بیماری های رایج
 • شکوفه
 • مسائل رایج

ارکیده عجیب و غریب Phalaenopsis (یا ارکیده پروانه) که بومی مناطق گرمسیری آسیا و استرالیا است، بیشتر به دلیل روشن کردن فضای داخلی باغبانان خانگی در ایالات متحده شناخته شده است.

آمریکای شمالی. با این حال، با چند صد جنس مختلف و هزاران گونه ارکیده برای انتخاب، جنس Phalaenopsis محبوب ترین رقم باقی مانده است.

برای پرورش دهندگان مبتدی این یک انتخاب عالی برای ارکیده است. هنگامی که ارکیده Phalaenopsis در داخل خانه رشد می کند، مزاج نیست و در شرایط مناسب، برای ماه ها شکوفه های خودنمایی می کند.

این گیاه با برگهای ضخیم و ظریف در بسیاری از مجلات طراحی به همین دلیل، روی میزها و میزهای قهوه در سراسر آمریکا قرار گرفته است.

نام متداول پروانه ارکیده، Phalaenopsis، phals
نام گیاه شناسی فالنوپسیس
خانواده Orchidaceae
نوع گیاه علفی گلدار چند ساله، گروه ارکیده
اندازه بالغ ارتفاع 8 تا 36 اینچ (بسته به گونه و تنوع)، 12 اینچ عرض
قرارگیری در معرض نور خورشید سایه روشن
نوع خاک محیط گلدانی مرطوب و پوست مانند
pH خاک کمی اسیدی تا خنثی
زمان شکوفایی بهار و تابستان؛ در داخل خانه، یک گلدهی فصلی تکراری است
رنگ گل سفید، صورتی، اسطوخودوس، زرد
مناطق سختی 10 تا 12، USDA
منطقه بومی آسیای جنوب شرقی تا فیلیپین، گینه نو و شمال استرالیا

 

مراقبت از ارکیده Phalaenopsis

ارکیده Phalaenopsis بر روی تنه و شاخه درختان در محیط های گرمسیری رشد می کند. بنابراین، هنگامی که آنها را به عنوان گیاهان گلدانی در داخل خانه پرورش می دهید ، بهتر است این شرایط را تقلید کنید.

 رشد موفق به معنای یافتن تعادل مناسب بین رطوبت، دما، نور و جریان هوا است.

ساقه‌های گل این ارکیده‌ها از مفاصل برگ یا زیر بغل رشد می‌کنند و اغلب جوانه‌های گل متعددی دارند که در صورت مراقبت مناسب می‌توانند برای یک ماه یا بیشتر شکوفا شوند.

گلهای ماندگار آنها بر روی شاخه های قوسی نگهداری می شوند و متوالی باز می شوند. یک سنبله گل چند شاخه می تواند بیش از 20 گل داشته باشد و گل های جداگانه می توانند هفته ها دوام بیاورند.

ارکیده های Phalaenopsis فقط در مناطق 10 تا 12 مقاوم هستند و به ندرت شاهد رشد آنها در قاره ایالات متحده، به جز نوک جنوبی فلوریدا هستید.

 شرایط بیرونی ایده آل باید در تمام طول سال گرم و مرطوب باشد، اما مرطوب یا خیس نباشد، و محل رشد باید سایه، اما روشن (بدون آفتاب مستقیم) باشد.

گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از ارکیده Phalaenopsis
صنوبر / لتیسیا آلمیدا
گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از ارکیده Phalaenopsis
گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن |نحوه رشد و مراقبت از ارکیده Phalaenopsis

 

سبک

نور مناسب برای رشد Phalaenopsis مورد نیاز است، اما نور مستقیم خورشید برگ ها را می سوزاند.

با این حال، در طول زمستان، می توانید ارکیده را در پنجره ای رو به جنوب یا شرق قرار دهید که مقداری نور مستقیم را تجربه می کند.

ارکیده خود را هر از چند گاهی بچرخانید تا رشد آن یکنواخت باشد. شما همچنین می توانید آن را در زیر نور معمولی رشد قرار دهید و گل ها را حدود یک فوت زیر نور قرار دهید.

گیاهی با نور مناسب برگ های سبز روشن تولید می کند. نور کم باعث ایجاد برگ های سبز تیره می شود و نور زیاد باعث ایجاد رنگ صورتی یا قرمز در حاشیه برگ ها می شود که در نهایت زرد می شود.

 

خاک

در شرایط بومی، ارکیده پروانه روی درختان رشد می کند. به همین دلیل، آنها یک اپی فیت در نظر گرفته می شوند  نوعی گیاه که به میزبان نیاز دارد، اما انگلی نیست.

برای تقلید از این شرایط، ارکیده‌های گلدانی اغلب در مخلوط گلدانی ساخته شده از پوست درخت صنوبر، تراشه‌های پوست درخت قرمز یا تراشه‌های پوست درخت کاج مونتری رشد می‌کنند.

بیشتر محیط های گلدانی پوست، پرلیت، خزه اسفاگنوم، زغال چوب یا تراشه های پوسته نارگیل به ارکیده در حفظ آب کمک می کنند.

شما همچنین می توانید یک مخلوط گلدانی تجاری که مخصوص گل ارکیده ساخته شده است، خریداری کنید.

 Phalaenopsis به گردش هوای زیادی در اطراف سیستم ریشه خود نیاز دارد، زیرا آنها در محیط خفه کننده رشد نمی کنند.

 

اب

Phalaenopsis یک ارکیده “مونوپدیال” است، به این معنی که از یک ساقه رشد می کند.

این گیاه شبه پیازهای بزرگ ذخیره آب را که در ارکیده های سمپودیال (یا شاخه ای) یافت می شود، ندارد، از این رو، این گیاه تحمل کمتری نسبت به خشکی دارد.

در طول فصل رشد، گیاه را به صورت هفتگی یا هر زمان که ریشه های در معرض آن به رنگ سفید نقره ای در آمد (حدود یک بار در هفته) آبیاری کنید.

در طول حدود 10 دقیقه سه یا چهار بار روی گیاه، پوست و ریشه های هوایی آب گرم بمالید و به ارکیده زمان زیادی برای جذب بدهید. سپس، قبل از برگرداندن آن به پنجره، مطمئن شوید که کاملاً تخلیه شده است.

هرگز نباید اجازه داد آب در اطراف ساقه گیاه قرار بگیرد. این باعث پوسیدگی برگ های جدید و از بین رفتن گیاه می شود.

هنگامی که ریشه ها آبیاری شدند، باید از نقره ای به سبز کم رنگ تبدیل شوند. در طول فصل گلدهی می توانید آبیاری ها را یک هفته در میان کاهش دهید.

نکته

طبیعی است که ارکیده شما در بالای خاک ریشه کند. اینها ریشه های هوایی هستند – آنها را قطع نکنید. شما فقط می توانید آنها را ترک کنید.

 

دما و رطوبت

Phalaenopsis یک “گیاه آپارتمانی گرم” در نظر گرفته می شود و دمای بین 75 تا 85 درجه فارنهایت را ترجیح می دهد.

و دما، نیاز به جریان هوای متلاطم برای جلوگیری از پوسیدگی ، قارچ و بیماری بیشتر است.

بسیاری از پرورش دهندگان موفق ارکیده یک پنکه سقفی یا پنکه ثابت را در اتاق هایی که ارکیده پرورش می دهند به طور مداوم راه اندازی می کنند.

ارکیده ها همچنین دمای متضاد شب و روز را دوست دارند. برای ایجاد سنبله گل، گیاه به چند شب خنک تر با دمای حدود 55 درجه فارنهایت نیاز دارد تا بتواند شکوفا شود.

نکته

اگر برگ های ارکیده شما چروکیده است، به احتمال زیاد شما کم آبی هستید و رطوبت بسیار کمی وجود دارد. برای افزایش رطوبت، یک سینی سنگریزه با آب زیر گیاه اضافه کنید، اما اجازه ندهید گلدان در آب بماند.

 

کود

در طول فصل رشد (تابستان)، هر هفته سوم یا چهارم ، ارکیده خود را با کود ارکیده رقیق شده کود دهید.

 از تغذیه در پاییز، زمستان و بهار (فصل گلدهی) خودداری کنید، زیرا کود بیش از حد باعث ایجاد شاخ و برگ بیش از حد و عدم شکوفایی می شود.

برخی از پرورش دهندگان دوست دارند در سپتامبر یا اکتبر به گیاه “تقویت کننده شکوفه” بدهند تا سنبله گل را تحریک کند.

 

در حال تکثیر

گل ارکیده را می توان از طریق بذر تکثیر کرد، اما این فرآیند زمان بر است و به تجهیزات آزمایشگاهی خاصی نیاز دارد، بنابراین بهتر است این کار را به پرورش دهندگان تجاری واگذار کنید.

 با این حال، پرورش دهندگان خانگی می توانند ارکیده پروانه خود را با کاشت مجدد “کودک” تولید شده طبیعی ارکیده، معروف به کیکی ، تکثیر کنند.

 کیکی ها کپی های یکسانی از والد هستند که روی سنبله گل قدیمی یا جدید ظاهر می شوند.

در اینجا نحوه تکثیر ارکیده از کیکی آورده شده است:

 1. قیچی گل، دستمال مرطوب الکلی، یک گلدان، یک بطری اسپری و یک محیط گلدان مخصوص ارکیده را جمع آوری کنید.
 2. صبر کنید تا کیکی حدوداً یک ساله، 3 اینچ طول داشته باشد و دو یا سه برگ از خود و چندین ریشه خوب ایجاد کند.
 3. تیغه های قیچی را با دستمال های الکلی ضد عفونی کنید و کیکی را با احتیاط از گیاه مادر جدا کنید و ریشه ها را سالم نگه دارید.
 4. محیط گلدان پوست را مرطوب کنید و کیکی را در گلدان خودش بکارید (اگر قسمت های بالایی ریشه ها در معرض دید باشند اشکالی ندارد).
 5. هر روز گیاه بچه را با آب مه پاش کنید تا زمانی که جا بیفتد.

 

انواع ارکیده Phalaenopsis

حدود 60 گونه واقعی از ارکیده Phalaenopsis وجود دارد. این گیاهان به طور گسترده هیبرید شده اند، و هزاران هیبرید وجود دارد، از ارکیده پروانه هیبرید سفید کلاسیک تا مینیاتورهای جواهر مانند، با ابرهایی از شکوفه های زرد و صورتی آب نباتی. برخی از موارد مورد علاقه پرورش دهندگان عبارتند از:

 • Phalaenopsis Liodoro برگ های موج دار و سبز روشن و گل های ستاره مانند صورتی و بنفش تولید می کند. ارتفاع این گیاه به 19 اینچ می رسد.
 • Phalaenopsis Schiller دارای گلهای بزرگ 2.5 اینچی، صورتی و بنفش، با برگهای متنوع سبز تیره است. هر ساقه در این گونه می تواند تا 200 گل رشد کند.
 • واریته استوارت گل‌های سفید با نقاط زرد و قرمز روی شاخه‌های متعدد تولید می‌کند و می‌تواند به ارتفاع 30 اینچ برسد.
 • Mini Phalaenopsis  به دلیل جثه کوچکتر به آب کمتری نیاز دارد و در مجموعه ای از رنگ های گل وجود دارد.

 

گلدان و گلدان مجدد

ارکیده‌های Phalaenopsis را در بهار، پس از اتمام شکوفه‌دهی و زمانی که ریشه‌های بیرون از گلدان را مشاهده کردید، دوباره بکارید.

 Phalaenopsis بزرگسالان اغلب می توانند به مدت دو سال قبل از نیاز به گلدان مجدد رشد کنند. از گلدانی استفاده کنید که یک یا دو اینچ بزرگتر از گلدان موجود است و آن را با محلول سفید کننده ضعیف ضدعفونی کنید (ارکیده ها به باکتری ها بسیار حساس هستند).

دست‌ها و هر وسیله‌ای را که استفاده می‌کنید کاملاً بشویید. اجازه دهید گلدان کاملا خشک شود و سپس آن را با گلدان ارکیده پر کنید .

 ارکیده را به آرامی از گلدان موجود خود خارج کنید، ریشه های قهوه ای رنگ را جدا کنید و سپس آن را با محیط پوست مرطوب شده در گلدان جدید قرار دهید.

به آرامی خاک را در اطراف ریشه فشار دهید. روزانه تا زمانی که ریشه های جدید تشکیل شود غبارپاشی کنید.

همچنین می توان ارکیده ها را در سبدهای آویزان پرورش داد یا در محیط گلخانه ای روی تخته ها نصب کرد.

 مانند تمام ارکیده های اپی فیتیک، Phalaenopsis نیز باید در ظروف زهکشی آزاد کاشته شود و هرگز اجازه داده نشود در آب بنشیند.

 

هرس

ارکیده های بالغ را سالی یک بار در طول دوره خوابشان، پس از محو شدن شکوفه ها، هرس کنید.

 با استفاده از قیچی تمیز یا چاقو، قسمت بالایی ساقه را تا یک اینچ بالاتر از یک گره برش دهید تا یک بخش ساقه جدید و شکوفه های بیشتر را تشویق کنید.

 شما همچنین می توانید با احتیاط گیاه را از بین ببرید، با این حال، گل های مصرف شده ممکن است خود به خود بریزند.

 هر گونه برگ قهوه ای یا سیاه را بردارید و ریشه های ناسالم را که مرده و قهوه ای یا موز هستند، جدا کنید.

 

آفات و بیماری های رایج گیاهی

ارکیده های Phalaenopsis به ندرت با مشکلات حشرات مواجه می شوند، به خصوص زمانی که در داخل خانه رشد می کنند.

 با این حال، فلس‌ها، حشرات آردآلود، راب‌ها و حلزون‌ها گاهی اوقات می‌توانند به ارکیده‌ای در فضای باز یا گلخانه‌ای منتقل شوند. اکثر شرایط آفت را می توان با سمپاشی با صابون حشره کش درمان کرد.

در مورد بیماری ، ارکیده ها گاهی اوقات ممکن است شرایط قارچی مانند سوختگی برگی، لکه های روی برگ، پوسیدگی قارچی و آفت گل را تجربه کنند.

 اکثر این شرایط را می توان با برداشتن قسمت آسیب دیده گیاه (برگ، ریشه یا گل) و گاهی اوقات درمان گیاه با قارچ کش کنترل کرد. با این حال، با حفظ شرایط خاک مناسب می توان از همه چیز جلوگیری کرد.

 

چگونه می توان ارکیده Phalaenopsis را شکوفا کرد

در طبیعت، ارکیده Phalaenopsis فقط یک بار در سال شکوفا می شود. با این حال، در داخل خانه، می‌توانید هر شش ماه یک‌بار با چند مرحله ساده شکوفا شوند.

هنگامی که آخرین شکوفه افتاد، ساقه قهوه ای را به ارتفاع بیش از 3 اینچ ببرید. به مراقبت از گیاه خود به طور معمول ادامه دهید و به آن کود مایع رقیق شده برای رشد و شکوفه دادن به آن بدهید.

هنگامی که ساقه یک برگ جدید رشد کرد، آماده شکوفه دادن مجدد است.

 ارکیده خود را به یک منطقه خنک تر منتقل کنید – منطقه ای با دمای 55 تا 65 درجه فارنهایت و نور غیر مستقیم خورشید (احتمالاً در فضای باز).

پس از یک ماه ماندن در این محیط خنک تر، گل ارکیده شما باید شکوفه های جدیدی تولید کند.

 

مشکلات رایج ارکیده Phalaenopsis

ارکیده های Phalaenopsis ممکن است از پوسیدگی ریشه یا ساقه رنج ببرند، که معمولاً به دلیل آبیاری بیش از حد محیط رشد و خیس بودن محیط روی می دهد.

ارکیده‌ها همچنین می‌توانند غنچه‌ها را تجربه کنند – وضعیتی که در آن جوانه‌های گل بدون شکوفه می‌ریزند. این معمولاً به دلیل تغییرات ناگهانی دما، رطوبت، رطوبت یا کود ایجاد می شود.

حفظ شرایط رشد ایده آل باید از بروز مشکلات بکاهد.

سوالات متداول
 • آیا می توانید ارکیده Phalaenopsis را در داخل خانه پرورش دهید؟

  این ارکیده ها اغلب به عنوان گیاهان داخل گلدان رشد می کنند، جایی که رشد موفق به معنای یافتن تعادل مناسب بین رطوبت، دما، نور و جریان هوا است.

  یک سنبله گل چند شاخه می تواند بیش از 20 گل داشته باشد و گل های منفرد می توانند هفته ها دوام بیاورند.

 • آیا تکثیر گل ارکیده آسان است؟

  به طور دوره‌ای، این گیاه به‌طور طبیعی ارکیده‌های «کودکی» به نام  کیکی تولید می‌کند . اینها کپی‌های یکسانی از والد هستند و معمولاً روی سنبله‌های گل قدیمی یا جدید ظاهر می‌شوند.

  پس از حدود یک سالگی کیکی می توانید آن را از گیاه مادر جدا کرده و گلدان خود را به آن بدهید.

 • چه آفاتی بیشتر برای گل ارکیده شایع است؟

  ارکیده‌های Phalaenopsis هیچ مشکل مهمی در مورد حشرات یا بیماری ندارند، اما فلس، حشرات آردآلود، راب‌ها و حلزون‌ها از جمله آفاتی هستند که گهگاه رخ می‌دهند.

 • چگونه می توان گل ارکیده را دوباره شکوفا کرد؟

  قرار گرفتن در معرض نور مهم است. در طول تابستان آن را در فضای باز در سایه قرار دهید، سپس در پاییز آن را در نور غیر مستقیم داخل کنید.

  دمای پایین پاییز می تواند به تقویت جوانه زدن کمک کند. هنگامی که دما به زیر 50 درجه فارنهایت می رسد، گیاه را به داخل بیاورید.