نحوه رشد و مراقبت از گیاه فریزلی – آلبوکا اسپیرالیس

8 دقیقه مطالعه

 

آلبوکا اسپیرالیس ، نحوه رشد و مراقبت از گیاه فریزلی - آلبوکا اسپیرالیس

 

8 نظر

در این مقاله
شرح
نکات مراقبتی
فریزل صدای فر کردن
شکوفه دادن
گلدان مجدد
تکثیر
آفات و بیماری ها
سوالات متداول

 

اگر به دنبال یک ساکولنت هستید که به باغ شما جلوه ای چشم نواز و لذت بخشی به باغ شما بدهد، پس باید به فکر تهیه یک آلبوکا اسپیرالیس باشید!

اینجا را کلیک کنید تا مجموعه ما از ساکولنت های کمیاب و غیر معمول مانند آلبوکا اسپیرالیس را ببینید.

علاوه بر این، آلبوکا اسپیرالیس رشد و مراقبت نسبتاً آسانی دارد و آن را به گیاه ایده آلی برای باغبانان تازه کار یا افرادی که تمایل دارند آبیاری گیاهان خود را فراموش می کنند تبدیل می کند.


هنوز قانع نشدی؟ برای آشنایی بیشتر با این ساکولنت فوق العاده به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

 

شرح

آلبوکا اسپیرالیس یا به نام آلبوکا اسپیرالیس که بومی آفریقای جنوبی است، نوعی ساکولنت پیازی است که می تواند تا 8 اینچ رشد کند. این گیاه به خاطر برگ های چوب پنبه ای بلند و باریک اما جذاب و سبز تیره اش معروف است. هر برگ دارای کرک های غده ای است که در هنگام لمس کمی احساس چسبندگی می کند. و از اواخر زمستان تا بهار، 10 تا 20 گل بزرگ زرد مایل به سبز با رایحه قوی وانیل روی هر سنبله ظاهر می شود.

 

نکات مراقبت از فریزل سیزل – آلبوکا اسپیرالیس

مراقبت از موخوره مستلزم آن است که کمی بیشتر در مورد منطقه رشد و شرایط آنها بدانید. اگر به درستی از آن مراقبت شود، حتی ممکن است صدای موخوره خود را مشاهده کنید که گل های پر جنب و جوش عجیب و غریب و آویزان تولید می کند. شکوفه‌های تکان دادن صدای موخوره بوی شیرین وانیل و کره دارند.

به عنوان یک جنس از 100 نوع گیاه، وز وز (با نام مستعار آلبوکا اسپیرالیس) از لامپ می پیچد. به خاطر داشته باشید که لامپ جذاب چشم منحصر به فرد آن برای رشد شاخ و برگ سالم و سپس گل ها به یک دوره خنک کننده نیاز دارد. با این حال، رشد آن در داخل خانه می تواند بسیار چالش برانگیز باشد، زیرا زمانی که در زیر نور خورشید قرار می گیرند رشد بیشتری می کنند.

با این وجود، خرچنگ های موخوره در مورد نیازهای آب و زهکشی سختگیر هستند. بنابراین، اگر در باغبانی تجربه ندارید، مراقبت از این گیاه چمن مارپیچ می تواند برای شما چالش برانگیز باشد. علاوه بر این، برای شما مهم است که بدانید آلبوکا اسپیرالیس 12 هفته طول می کشد تا به طور کامل رشد کند، به خصوص زمانی که آن را در شرایط رشد مناسب قرار داده باشید.

به‌علاوه، صدای موخوره به حداقل دمای 60 درجه فارنهایت نیاز دارد. فراموش نکنید، خرچنگ‌های موخوره در دماهای کمی گرم‌تر بهترین رشد را دارند. با این وجود، فصل رشد ایده آل برای این گیاهان زیبا زمستان است.

1. آب مورد نیاز آلبوکا اسپیرالیس

از ابتدای تابستان تا بیشتر فصل پاییز، آلبوکا اسپیرالیس فقط باید هر 2 یا 3 هفته یکبار یا زمانی که خاک کاملاً خشک شده است آبیاری شود. یادآوری این نکته بسیار مهم است، زیرا این زمانی است که گیاه دوره خواب خود را می گذراند.

در طول فصل رشد این گیاه، که در ماه‌های زمستان اتفاق می‌افتد یا زمانی که هوا شروع به خنک شدن می‌کند، آبیاری شما باید هفته‌ای یک‌بار یا به اندازه‌ای تنظیم شود که خاک آن به طور یکنواخت مرطوب اما خیس نباشد.

آلبوکا اسپیرالیس ، نحوه رشد و مراقبت از گیاه فریزلی - آلبوکا اسپیرالیس
برگ ها را از نزدیک بررسی کنید تا مشخص شود که آیا Frizzle Sizzle نیاز به آبیاری دارد یا خیر.

 

همچنین تمرین خوبی است که برگ‌های Frizzle Sizzle خود را بررسی کنید تا مشخص شود آیا به اندازه کافی آب به آن می‌دهید تا هیدراته بماند یا خیر. اگر مشاهده کردید که برگ ها شروع به زرد شدن، شل شدن یا نرم شدن، پژمرده شدن یا ریزش پایه کردند، به این معنی است که شما در حال آبیاری بیش از حد به آن هستید، پس قوطی آبیاری خود را نگه دارید و صبر کنید تا خاک خشک شود قبل از اینکه دوباره به آن بدهید. نوشیدنی

از طرف دیگر، زیر آبیاری باعث می‌شود که برگ‌های آلبوکا اسپیرالیس دارای نوک‌های خشک یا قهوه‌ای، افتادگی یا حتی رشد کند. به محض اینکه متوجه این علائم روی گیاه خود شدید، حتماً به آن آب بخیسانید تا سالم و شاداب بماند.

2. خاک

مخلوط خاک ساکولنت یا کاکتوس باید برای جریان هوای خوب آلبوکا اسپیرالیس و در عین حال حفظ آب کافی کافی باشد. شما همچنین می توانید با مخلوط کردن محیط  گلدان مهرنی ، سرامیک نشکن ، گلدان پلیمری   با 50 تا 70 درصد مواد معدنی مانند ماسه درشت، پوکه یا پرلیت، آن را مخلوط کنید.

3. کود دهی کنید

شما باید در طول فصل رشد گیاه موخوره چشم نواز خود را با خوراک مایع متعادل و رقیق شده به عنوان کود تغذیه کنید. با این حال، قبل از تغذیه مطمئن شوید که خاک آلبوکا اسپیرالیس کمی مرطوب است.

به خاطر داشته باشید که بهترین فصل رشد زمستان است و نه فصل تابستان. بنابراین، پس از شروع خواب در اواخر بهار، تغذیه گیاه خود را متوقف کنید. با این حال، هنگامی که زمستان فرا می رسد، دوباره به آنها غذا دهید.

4. بهترین نقطه برای قرار دادن آلبوکا اسپیرالیس (نور و دما)

موخوره خود را در زیر آفتاب کامل یا مکانی نیمه سایه در جهت جنوب قرار دهید. فراموش نکنید که این مینی موخوره غیرمعمول و در عین حال جذاب نیاز به مکانی محافظت شده و دور از رادیاتورها، بادکش ها و پنجره ها دارد. خوب، نور خورشید فیلتر شده برای آلبوکا اسپیرالیس شما قابل قبول است.

آلبوکا اسپیرالیس ، نحوه رشد و مراقبت از گیاه فریزلی - آلبوکا اسپیرالیس
به Frizzle Sizzle خود نور خورشید فیلتر شده را بدهید.
اعتبار عکس: @poki_succulents در اینستاگرام

 

علاوه بر این، برگ های مارپیچی جذاب آن به شدت تحت تأثیر میزان آب و نور خورشید قرار می گیرند. به زبان ساده، شرایط کم نور باعث ایجاد پیچ ​​های کمتر در برگ ها می شود.

نور مستقیم خورشید یا دمای بسیار گرم می تواند گیاه کوچک شما را بسوزاند. به همین دلیل، مطمئن شوید که موخوره خود را در موقعیتی قرار دهید که نور خورشید فیلتر شده باشد.

5. خواب

ماه‌های بهار و تابستان زمانی هستند که ” آلبوکا اسپیرالیس” آلبوکا شما دوره خواب خود را سپری می‌کند . و مراقبت از این گیاه در مقایسه با ماه ها یا فصول دیگر کمی متفاوت خواهد بود. کوددهی نباید انجام شود و آبیاری باید کم یا قطع شود تا زمانی که در ماه های زمستان برگ های جدید رشد کند.

 

چرا آلبوکا اسپیرالیس من فر نمی خورد؟

پیچاندن برگها یکی از مسائلی است که به احتمال زیاد هنگام رشد فریزل سیزل با آن مواجه خواهید شد و این امر بسیار ناامید کننده است زیرا هنگامی که شروع به باز شدن یا صاف شدن می کند، نمی تواند پیچ ​​خورده و شکل چوب پنبه ای خود را باز کند و تنها راه برای بازگرداندن آن برای پیچیدن برگ‌هایش این است که اجازه دهید برگ‌های گیاه بمیرند و در طول دوره خوابش فقط با پیاز باقی بمانند، بنابراین گیاه با شکل مارپیچی خود شاخ و برگ جدیدی رشد می‌کند.

توجه داشته باشید که آلبوکا اسپیرالیس شکل مارپیچی خود را زمانی که;

  • شما اجازه دادید گیاه گل بدهد. فریزل برگ های سیزل شروع به صاف شدن می کنند تا جای خود را باز کنند یا برای ساقه های گل جا باز کنند.
  • عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید.
  • بیش از حد آبیاری شده است.

بنابراین اگر نمی‌خواهید شکل فرفری برگ‌های Frizzle Sizzle خود را از دست بدهید، جوانه گل را وقتی ظاهر شد با استفاده از یک چاقوی تمیز و تیز یا یک جفت قیچی کوتاه یا جدا کنید و مطمئن شوید که نور کافی دارد و از آن اجتناب کنید. آبیاری بیش از حد به هر قیمتی

 

چگونه آلبوکا اسپیرالیس را شکوفا کنیم؟

در اواخر زمستان تا بهار، Albuca ‘Frizzle Sizzle’ می‌تواند ساقه‌هایی با گل‌های آویزان و سبز مایل به زرد و وانیلی تولید کند که ارتفاع آن‌ها می‌تواند به حدود 12 تا 24 اینچ برسد و در هر سنبله حدود 10 تا 20 شکوفه داشته باشد.

آلبوکا اسپیرالیس ، نحوه رشد و مراقبت از گیاه فریزلی - آلبوکا اسپیرالیس
Albuca ‘Frizzle Sizzle’ می تواند ساقه هایی با گل های افتاده و کرمی به رنگ سبز متمایل به زرد با عطر وانیل تولید کند.
اعتبار عکس: @Stefan Neuwirth در flickr_files

 

در حالی که گیاه در حال گلدهی است، باید بدانید که نوک برگ های گیاه شروع به قهوه ای یا خشک شدن می کند. این یک اتفاق طبیعی گیاه است، اما اگر از دیدن نوک‌های قهوه‌ای یا خشک احساس ناراحتی می‌کنید، می‌توانید به سادگی آن‌ها را از بین ببرید یا فقط با برداشتن ساقه‌های گل در اولین باری که ظاهر می‌شوند اجازه ندهید که گلدهی کند تا از قهوه‌ای شدن کامل آن جلوگیری شود. .

 

چگونه آلبوکا اسپیرالیس را دوباره جاسازی کنیم؟

مرحله 1 : گیاه را با احتیاط از گلدان فعلی خود خارج کرده و خاک اضافی را از ریشه جدا کنید. در حین این کار، عاقلانه است که لامپ های فریزل سیزل خود را بازرسی کنید و پوسیدگی هایی را که مشاهده می کنید بردارید یا دور بریزید.

مرحله 2 : 1.5 اینچ گلدان جدید و حدود 2 اینچ پهن‌تر (با سوراخ‌های زهکشی) را با خاک با زهکشی خوب پر کنید، سپس پیاز را در وسط بکارید.

مرحله 3 : در فاصله بین گلدان خاک بیشتری بریزید و بکارید تا به 3/4 ارتفاع گلدان برسد. این به شما این امکان را می دهد که بالای لامپ را بالاتر از محیط گلدان نگه دارید. توجه: برای پایداری خاک را فشرده نکنید. درعوض، کافی است چند بار به آرامی کناره های گلدان را بزنید تا یکدست شود.

 

چگونه آلبوکا اسپیرالیس را تکثیر کنیم؟

صدای ریزش مو را می توان از طریق بذر تکثیر کرد. برای انجام این کار، کافی است بذرها را در عمق کمتر از دو برابر اندازه آنها بکارید، سپس مقداری آب را غبارآلود کنید تا آنها را مرطوب نگه دارد (نه خیس) تا زمانی که گیاه شروع به بالا آمدن کند.

فقط مطمئن شوید که آنها را در مکانی قرار دهید که بتوانند آفتاب کامل داشته باشند تا بذرها به اندازه کافی گرم شوند تا جوانه بزنند و ظرف 6 ماه پس از جمع آوری آنها را بکارید.

آلبوکا اسپیرالیس ، نحوه رشد و مراقبت از گیاه فریزلی - آلبوکا اسپیرالیس
صدای ریزش مو را می توان از طریق بذر تکثیر کرد.

 

برای تکثیر از طریق پیازها، یک یا دو پیاز (با ریشه های سالم) را با دقت از گیاه مادر جدا کنید، سپس آن را به عنوان گیاه جدید دوباره بکارید. تکثیر از طریق تقسیم تقریباً فرآیند مشابهی دارد، با این تفاوت که قبل از کاشت مجدد، باید کل دسته پیازها را به 3 تا 4 گروه از پیازها جدا کنید.

 

آفات و مشکلات بیماری

در حالی که اکثر گیاهان، از جمله ساکولنت ها، اغلب آفات و بیماری ها را ایجاد می کنند، صدای موخوره یا آلبوکا اسپیرالیس هرگز چنین نمی شود. به عبارت دیگر، این گیاه چمن مارپیچ هیچ مشکلی مانند مشکلات بیماری یا آفات ندارد.

با این حال، ذکر این نکته ضروری است که وقتی آلبوکا اسپیرالیس ساقه‌های گل خود را در فصل شکوفه‌دهی رشد می‌دهد، نوک برگ‌های مجعد را قهوه‌ای می‌کند. برای جلوگیری از این امر، گل ها را به محض شروع رشد جدا کنید.

همچنین اگر دیدید برگ های سبز آن خشک شده و می ریزند، نگران نباشید. این نشان می دهد که دوره خواب وزوز شروع شده است. این گیاه در تابستان به خواب می رود و تمام برگ های خود را از دست می دهد و تا زمستان خواب می ماند. با این حال، تا زمانی که پیاز سالم است، برگ ها در زمستان دوباره رشد می کنند.

می توانید اطلاعات بیشتری درباره درمان آفات و بیماری های رایج برای ساکولنت ها مشاهده کنید

 

سوالات متداول (سؤالات متداول)

1. چرا فر نمی شود؟

برای ساده‌تر کردن آن، کمبود یا قرار گرفتن در معرض نور کم باعث می‌شود که Frizzle Sizzle شما فقط چند فر ایجاد کند، یا بدتر از آن، اصلاً فر نمی‌خورد. دمای مستقیم یا بسیار گرم ممکن است باعث سوختن برگ‌های آن شود، بنابراین مطمئن شوید که Frizzle Sizzle خود را به اندازه کافی در معرض نور قرار می‌دهید که برای سالم نگه داشتن آن و برگ‌های مجعد آن لازم است.

2. چرا آویزان است؟

کمبود آب دلیل اصلی افتادگی Frizzle Sizzle است. در نظر داشته باشید که با وجود اینکه این گیاه جزو ساکولنت ها محسوب می شود، در مقایسه با سایر انواع ساکولنت ها نسبت به خشکی مقاوم تر است. برای جلوگیری یا اصلاح این مشکل، الزامات آب بالا را بررسی کنید.

3. چرا قهوه ای می شود؟

نوک های قهوه ای زمانی ایجاد می شوند که صدای فریزل ساقه گل تولید می کند. این به این دلیل اتفاق می افتد که گیاه تمام انرژی خود را برای تولید گل صرف می کند. آبیاری زیاد و زیر آب نیز می تواند باعث قهوه ای شدن برگ های Frizzle Sizzle شما شود.

4. بذارم گل بده؟

اجازه دادن به Frizzle Sizzle برای تولید ساقه گل در بهار، باعث می شود نوک برگ های آن قهوه ای یا خشک شود. بنابراین اگر نمی خواهید این اتفاق برای گیاهتان بیفتد، بهتر است به محض ظاهر شدن ساقه ها را جدا کنید.

آلبوکا اسپیرالیس ، نحوه رشد و مراقبت از گیاه فریزلی - آلبوکا اسپیرالیس
اجازه دادن به Frizzle Sizzle برای تولید ساقه گل در بهار، باعث می شود نوک برگ های آن قهوه ای یا خشک شود.

5. چگونه آن را از پوسیدگی ریشه نجات دهیم

زرد شدن برگها، خاک کپک زده، توقف رشد و پوسیدگی پایه فرو ریخته از نشانه های پوسیدگی ریشه یا پیاز است. هنگامی که یکی از این علائم را در فریزل سیزل خود مشاهده کردید، سریع آن را از قابلمه خارج کرده و کمی بررسی کنید. اگر می بینید که ریشه ها رنگ زردی دارند، بهتر است بروید، اما آنهایی که قهوه ای و موز هستند باید فورا حذف یا دور ریخته شوند.

می توانید اطلاعات بیشتری در مورد درمان پوسیدگی ریشه برای ساکولنت ها مشاهده کنید.

گفتار نهایی

فریزل یک گیاه کوچک جادویی است که دارای برگ های منحصر به فرد و مارپیچ است و نیازی به مراقبت اضافی ندارد. با این حال، نکات مراقبتی مشترک تضمین می کند که این گیاه فریبنده شاد و سالم در داخل یا خارج از خانه بماند.

آخرین اما نه کم‌اهمیت، شرایط رشد سبک‌تر و خشک‌تر برای رشد موخوره در باغچه خانه شما مناسب است.