کاکتوس تعطیلات | نحوه مراقبت از کاکتوس تعطیلات (کاکتوس کریسمس)
صنوبر / کارا رایلی 
در این مقاله
 • مراقبت
 • انواع
 • هرس
 • در حال تکثیر
 • رشد از دانه ها
 • گلدان
 • زمستان گذرانی
 • آفات و بیماری های رایج
 • شکوفه
 • مسائل رایج
 • سوالات متداول

کاکتوس تعطیلات به درختان کاج جزیره نورفولک و پوانستیا به عنوان گیاهانی محبوب در فصل زمستان می پیوندد.

 در حالی که ممکن است به نظر یک گیاه تعطیلات غیرمعمول باشد ، کاکتوس کریسمس، که کاکتوس تعطیلات نیز نامیده می‌شود، دارای شکوفه‌های پررنگی است که آن را به یک منظره خوش‌آمد در وسط زمستان تبدیل می‌کند.

 ساقه های گوشتی و گوشتی این گیاه، برگ های صاف و در هر طرف اندکی دندانه دار هستند. در اواخر پاییز یا اوایل زمستان، گل های لوله ای شکل در انتهای هر ساقه شکوفا می شوند.

همه گونه‌های کاکتوس تعطیلات که منشأ آن در جنگل‌های بارانی برزیل است، می‌توانند در هر زمانی از سال در داخل خانه به‌عنوان یک گیاه آپارتمانی شروع شوند تا تابستان که می‌توانید آن را دوباره کاشت

یا به فضای باز منتقل کنید. با توجه به مراقبت صحیح، کاکتوس شما باید سریع رشد کند و در ابتدای هر زمستان شکوفا شود.

نام متداول کاکتوس کریسمس، کاکتوس تعطیلات، کاکتوس خرچنگ
نام گیاه شناسی شلومبرگرا ایکس باکلی
خانواده کاکتسه
نوع گیاه ساکولنت، کاکتوس، چند ساله
اندازه بالغ قد 6 تا 12 اینچ، عرض 12 تا 24 اینچ
قرارگیری در معرض نور خورشید جزئي
نوع خاک مرطوب، خوب زهکشی شده، لومی
pH خاک خنثی، اسیدی
زمان شکوفایی پاییز زمستان
رنگ گل صورتی، قرمز، سفید، بنفش، نارنجی
مناطق سختی 10–12 (USDA)
منطقه بومی آمریکای جنوبی

اکنون تماشا کنید: چگونه یک کاکتوس کریسمس پرورش دهیم

 

مراقبت از کاکتوس تعطیلات

مراقبت از کاکتوس تعطیلات کمی دشوارتر از سایر کاکتوس های بیابان دوست است که به خشکی مقاوم هستند. کاکتوس تعطیلات بومی جنگل های بارانی استوایی است و برای سالم ماندن به آب معمولی نیاز دارد.

برگ های پهن شده بخش های ساقه ای هستند که از ظروف و سبدهای آویزان آویزان می شوند و می پوشند.

گل‌ها در انتهای ساقه‌ها تشکیل می‌شوند، بنابراین هر چه گیاه شما ساقه‌های بیشتری داشته باشد، گل‌های بیشتری خواهد داشت.

 به طور سنتی، کاکتوس قرمز شکوفا می شود، اما می تواند گل هایی به رنگ های صورتی، سفید، سرخابی یا بنفش یا رنگ های کمتر رایج سالمون، هلویی و نارنجی تولید کند.

برای تشویق ساقه های بیشتر، کاکتوس تعطیلات خود را به عنوان یک گیاه آویزان پرورش دهید یا آن را در جایی قرار دهید که فضایی برای پوشیدن داشته باشد.

مانند سایر انواع کاکتوس‌ها، دیگر نگران لمس خوشه‌های خاردار نخواهید بود.

کاکتوس تعطیلات | نحوه مراقبت از کاکتوس تعطیلات (کاکتوس کریسمس)
صنوبر / کارا رایلی 
کاکتوس تعطیلات | نحوه مراقبت از کاکتوس تعطیلات (کاکتوس کریسمس)

 

کاشت کاکتوس تعطیلات

بهترین گلدان برای گیاهان کاکتوس کوتا یا گلدان سفالی است.

 این گلدان ها متخلخل هستند و آب را از گیاهان می گیرند که ممکن است در اثر آبیاری بیش از حد آسیب ببینند.

 گلدان باید دارای تعداد زیادی سوراخ زهکشی یا یک سوراخ بزرگ در پایین باشد.

هنگام گلدان مجدد، ظرفی را انتخاب کنید که قطر آن فقط ۱ تا ۲ اینچ بیشتر از ظرف فعلی باشد. گلدان بزرگتر از آن می تواند رطوبت بیش از حد را حفظ کند یا حشرات و بیماری های گیاهی را دعوت کند.

 

سبک

یک کاکتوس تعطیلات آفتاب یا سایه را دوست دارد، اما باید مراقب باشید که بیش از حد از هیچ کدام به آن ندهید.

 کاکتوس های تعطیلات سایه جزئی یا نور پراکنده را ترجیح می دهند ، اگرچه با شرایط دیگر سازگار هستند.

اگر آنها را در معرض نور کامل خورشید قرار می دهید، مطمئن شوید که در طول ماه های زمستان است. نور زیاد خورشید در بهار و تابستان باعث رنگ پریدگی و زرد شدن گیاه می شود. 1

 

خاک

خاک یک عامل ضروری برای کاکتوس تعطیلات نیست. با اکثر شرایط خاک سازگار است و به طور طبیعی به عنوان اپی فیت در منطقه بومی خود رشد می کند.

خاک شما می تواند در خاک لومی، شنی، پرلیت، مخلوط کاکتوس یا خاک گلدان همه منظوره رشد کند. برای رسیدن به رشد مطلوب، سطح pH بین 5.5 و 6.2 را ترجیح می دهد.

 پیت ماس ​​یک افزودنی مفید برای محیط اسیدی تر است.

 

اب

اگرچه این گیاه یک کاکتوس است، اما منشا گرمسیری آن باعث می‌شود که این گیاه بیشتر از بقیه هوس آب کند. گیاه را به طور کامل آبیاری کنید، اجازه دهید آب اضافی از سوراخ های زهکشی خارج شود.

بین دو آبیاری اجازه دهید خاک تقریباً کاملاً خشک شود. زمانی که برگ ها شروع به چروکیدن و چروکیدن می کنند، متوجه خواهید شد که خاک خیلی خشک شده است.

در تابستان گرم و آفتابی، گیاه را دو تا سه بار در هفته آبیاری کنید. اگر گیاه در زمستان در پنجره ای آفتابی قرار گیرد، ممکن است هفته ای یک بار به آب نیاز داشته باشد.

برای بررسی سطح رطوبت، انگشت خود را 2 اینچ در خاک قرار دهید.

اگر در لمس خشک است، کاملاً آب دهید. اگر در فصل زمستان گیاه را در مکانی خنک تر و دور از پنجره نگهداری کنید، ممکن است فقط هر دو تا سه هفته یک بار به آب نیاز داشته باشد.

 

دما و رطوبت

کاکتوس تعطیلات به رطوبت کافی نیاز دارد، به خصوص زمانی که در شرایط خشک خانه های گرم در طول زمستان رشد می کند.

 یا گیاه را غبارآلود کنید یا یک سینی سنگریزه پر از آب در زیر گلدان قرار دهید تا سطح رطوبت آن افزایش یابد .

از نظر دما، کاکتوس تعطیلات کمی حساس است.

در ماه های اوج رشد خود (از آوریل تا سپتامبر)، دماهای ملایم بین 70 تا 80 درجه فارنهایت را ترجیح می دهد.

 پس از تنظیم جوانه ها، برای تشکیل جوانه هایی که گل می دهند، به دمای پایین شبانه (بین 55 تا 65 درجه فارنهایت) و حداقل 13 ساعت تاریکی نیاز دارد.

آن را از دریچه های گرمایش، درهایی که مکرر باز می شوند و پنجره های بادگیر دور نگه دارید.

این گیاه دوست ندارد در معرض بادهای ناگهانی یا تغییرات دما قرار بگیرد و در صورت ناراضی بودن جوانه ها یا گل های خود را رها می کند. 2

 

کود

در اوایل بهار و تابستان ، کاکتوس تعطیلات خود را هر ماه با یک کود متعادل و رقیق شده محلول در آب تغذیه کنید .

هنگامی که متوجه تشکیل جوانه های گل شدید – معمولا اواخر تابستان یا اوایل پاییز – تغذیه را متوقف کنید. پس از شکوفه دادن گیاه، می توانید تغذیه ماهانه را از سر بگیرید.

 

انواع کاکتوس کریسمس

Schlumbergera x buckleyi یک گیاه ترکیبی است که اغلب با نام های دیگری مانند جشن شکرگزاری، کریسمس یا کاکتوس عید پاک خوانده می شود.

 شبیه هم هستند اما در زمان های مختلف شکوفه می دهند و در شکل برگ هایشان تفاوت های جزئی دارند. 3 به دلیل تفاوت های ظریف آنها، اغلب در مراکز باغ به اشتباه برچسب گذاری می شوند.

 • کاکتوس شکرگزاری ( Schlumbergera truncata ): این گیاه نزدیک به اواخر نوامبر با رنگ‌های گل‌های خودنمایی که قرمز، صورتی، هلویی، بنفش، نارنجی یا سفید هستند، شکوفا می‌شود.
 • در لبه های برگ هایش برآمدگی های بسیار نوک تیز و پنجه ای شکل دارد.
 • کاکتوس کریسمس ( Schlumbergera russelliana ): اغلب با S. truncata برای تشکیل Schlumbergera x buckleyi پرورش داده می شود، این گونه نزدیک به اواخر دسامبر با گل های سرخابی و سفید شکوفا می شود.
 •  دارای بخش های برگ صاف است که با چند بریدگی در اطراف لبه ها گرد شده است.
 • کاکتوس عید پاک ( Rhipsalidopsis gaetneri ): این گونه در ماه فوریه شروع به نمایاندن جوانه های گل ستاره ای شکل می کند و از مارس تا می گل می دهد.
 • در لبه های برگ های گرد خود دارای موهای کوچک است.

 

هرس

یک کاکتوس تعطیلات را درست پس از شکوفه دادن، زمانی که وارد دوره رشد جدیدی می شود و بخش های رشد خود را گسترش می دهد، هرس کنید.

 هرس گیاه را مجبور به انشعاب می کند و ساقه های متمایزش را بیشتر می کند. همچنین می توانید با خیال راحت از پس از گل دهی تا اواخر بهار بدون آسیب رساندن به گیاه هرس کنید.

برای هرس کاکتوس تعطیلات، ساقه ها را بین یکی از بخش ها بچرخانید. همچنین می توانید از یک چاقوی تیز و استریل شده یا قیچی برای جدا کردن قطعات استفاده کنید.

 شما می توانید تا یک سوم از گیاه را در سال جدا کنید یا به طور محافظه کارانه تر، یک تا دو قسمت از انتهای هر ساقه را کوتاه کنید.

 

تکثیر کاکتوس تعطیلات

بهترین زمان برای تکثیر کاکتوس تعطیلات یک تا دو ماه پس از پایان گلدهی آن است. از تکثیر آن در پاییز در حالی که جوانه های خود را می بندد و به طور فعال گل می دهد خودداری کنید.

 برداشتن قلمه‌های کاکتوس تعطیلات، بزرگ یا کوچک، به رشد گیاه اصلی کمک می‌کند و در نتیجه شکوفه‌های بیشتری در آینده خواهد داشت. کاکتوس تعطیلات بهتر است از طریق قلمه های ساقه تکثیر شود.

برای شروع، یک  گلدان مهرنی ، سرامیک نشکن ، گلدان پلیمری 4 یا 6 اینچی آماده کنید و آن را با یک محیط رشد مانند مخلوط کاکتوس، خاک گلدان همه منظوره یا مخلوط شنی/پیت پر کنید.

در صورت تمایل، می توانید قسمت خود را قبل از کاشت در یک شیشه شفاف آب فیلتر شده ریشه کنید.

 1. از دستان تمیز خود یا یک چاقوی یا قیچی استریل برای بریدن بخش هایی از ساقه ها با سه تا پنج قسمت ساقه روی هر کدام استفاده کنید.
 2. قسمت ساقه را در جای خشک و خنک به مدت دو تا چهار روز قرار دهید تا انتهای بریده شده پینه (خشک شود) تا انتهای آن از پوسیدگی محافظت شود.
 3. قلمه ها را به عمق یک اینچ در خاک کمی مرطوب شده فشار دهید. سه ساقه به خوبی در یک گلدان 4 اینچی قرار می گیرند. پنج ساقه در یک گلدان 6 اینچی. دو تا سه هفته طول می کشد تا ریشه ها شکل بگیرند.
 4. گیاه را به خوبی آبیاری کنید. برای ایجاد یک محیط مرطوب و تشویق ریشه دهی، گیاهان و ظرف را با یک کیسه پلاستیکی شفاف که با یک کش محکم شده است، بپوشانید. پس از شروع ریشه زایی، کیسه پلاستیکی را بردارید.
 5. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود.
 6. در صورت تمایل، می توانید ساقه ها را قبل از کاشت در خاک در آب ریشه کنید. انتهای بریده شده را در 1 تا 2 اینچ آب صاف شده قرار دهید، سپس شیشه را در پنجره ای با نور غیر مستقیم قرار دهید. پس از چند هفته، ساقه ها باید ریشه هایی به طول حداقل 1 یا 2 اینچ داشته باشند و آماده کاشت در خاک گلدان باشند (مرحله 3 را ببینید).
 7. شما می خواهید قبل از اینکه گیاه را دوباره بکارید، ریشه زایی خوب انجام شود. حداقل هشت تا ده هفته قبل از گلدان مجدد به خانه دائمی صبر کنید. بهترین شواهد ریشه زایی خوب، رشد برگ یا ساقه جدید است.

 

نحوه رشد کاکتوس تعطیلات از بذر

می توانید بذر کاکتوس را از غلاف (میوه) گیاه برداشت کنید. اگر غلاف ها هنوز سبز هستند، صبر کنید تا قرمز شوند. تبدیل غلاف معمولا در پاییز اتفاق می افتد. دانه های قهوه ای مایل به سیاه را استخراج کنید و پالپ را بشویید.

 1. بذرها را در پیت ماس ​​اسفاگنوم مرطوب و ورمیکولیت، کمپوست لومی یا مخلوط کاکتوس بکارید. دانه را بدون پوشاندن در خاک فشار دهید یا یک لایه نازک ورمیکولیت روی آن بپاشید.
 2. گلدان را با پوشش پلاستیکی شفاف بپوشانید یا آن را در یک کیسه پلاستیکی شفاف قرار دهید تا رطوبت در محیط رشد افزایش یابد.
 3. گیاه را روی یک طاقچه روشن اما غیر مستقیم روشن کنید.
 4. اجازه ندهید محیط رشد خشک شود. می توانید هر روز سطح خاک را با آب اسپری کنید و یا با قرار دادن گلدان در سینی آب با خیال راحت گیاه را از ته آبیاری کنید. آب باید از طریق سوراخ های زهکشی به سمت بالا حرکت کند. پس از مرطوب شدن سطح خاک، گیاه را از سینی آب خارج کنید.
 5. در عرض دو تا سه هفته، نهال ها باید ظاهر شوند. به محض اینکه متوجه رشد نهال شدید پلاستیک را بردارید.
 6. نهال ها را زمانی که به اندازه کافی بزرگ هستند در گلدان های جداگانه بکارید.

 

گلدان مجدد کاکتوس تعطیلات

کاکتوس هالیدی دوست دارد ریشه دار باشد و نیازی به گلدان مجدد ندارد –

هر سه تا چهار سال یکبار کافی است، یا زمانی که گیاه ظاهری پاره شده به نظر می رسد یا ریشه های زیادی را می بینید که از سوراخ های زهکشی رشد می کنند.

گلدان مجدد مکرر می تواند به گیاه آسیب برساند و باعث شود که گلدهی آن برای مدتی متوقف شود.

بر خلاف سایر گیاهانی که بهتر است در بهار زمانی که رشد جدیدی از خود نشان می دهند، گلدان مجدد انجام می شود، برای کاکتوس تعطیلات، صبر کنید تا گلدهی به پایان برسد و گل ها در اواخر زمستان یا اوایل بهار پژمرده شوند.

 هرگز گیاه را در زمانی که به طور فعال در حال شکوفه دادن است، دوباره گلکاری نکنید.

 

زمستان گذرانی

کاکتوس های تعطیلات به سرما مقاوم نیستند و سرما را تحمل نمی کنند.

 این گیاهان گرمسیری می توانند در مناطق سختی 10 تا 12 USDA (بخش های خاصی از کالیفرنیا، فلوریدا، هاوایی و پورتوریکو) در خارج باقی بمانند.

آن‌ها می‌توانند پایین‌ترین سطح شبانه را در دهه 60 تحمل کنند، اما هر چیزی که به یخ زدن نزدیک شود می‌تواند گیاه را بکشد. گیاه را قبل از اولین یخبندان به داخل خانه ببرید و خاک خشک تری را حفظ کنید.

دمای سردتر باید تولید جوانه را تحریک کند. شما باید شروع به دیدن جوانه ها در ماه اکتبر کنید.

 

آفات و بیماری های رایج گیاهی

شایع ترین آفاتی که کاکتوس های تعطیلات را آلوده می کنند عبارتند از: پشه قارچی ، تریپس گل ، شته ، کنه عنکبوتی و شپشک آردآلود .

 گیاه خود را بیش از حد آبیاری نکنید؛ خاک خیس همان چیزی است که اغلب این آفات را جذب می کند. صابون حشره کش  و روغن باغبانی معمولاً در کنترل شیوع بیماری موثر هستند.

آفات ریز را نیز می توان با پاک کردن آنها با پنبه آغشته به الکل از بین برد.

یک کاکتوس تعطیلات ممکن است در برابر هجوم شدید جان سالم به در نبرد و ممکن است لازم باشد دور انداخته شود، به خصوص اگر گیاهان دیگری در نزدیکی آن وجود داشته باشد.

هنگامی که گیاهان بیش از حد آبیاری می شوند، بیماری های قارچی شایع هستند. برای جلوگیری از عفونت قارچی از آبیاری بیش از حد خودداری کنید.

Fusarium و Phytophthora دو قارچ رایج کاکتوس تعطیلات هستند که می توانند باعث پوسیدگی ساقه شوند . پوسیدگی ساقه فوزاریوم باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی ساقه در خط خاک می شود.

 پوسیدگی ساقه Phytophthora باعث می شود که ساقه خیس یا خیس شده در آب در خط خاک به نظر برسد. فیتوفتورا ​​کشنده است.

یک کاکتوس تعطیلات ممکن است در صورت صید زودهنگام از فوزاریوم خارج شود، اما نجات دادن آن اغلب سخت است.

اگر خاک گیاه بیش از حد مرطوب است، اجازه دهید خشک شود، سپس طبق دستورالعمل بسته از قارچ کش استفاده کنید.

 

چگونه کاکتوس های تعطیلات را شکوفا کنیم

در بهترین شرایط، گیاهان حدود 18 ماه پس از کاشت از بذر شکوفا می شوند.

 هر گل حداقل به مدت شش روز باز می ماند و گیاه باید به مدت چهار تا شش هفته به شکوفایی خود ادامه دهد.

رنگ‌های کاکتوس تعطیلات خودنمایی می‌کنند اما گل‌ها بی‌بو هستند. بهترین راه برای اطمینان از اینکه کاکتوس تعطیلات شما در طول زمستان شکوفا می شود این است که گل های پژمرده یا سر مرده را بردارید .

برای اینکه کاکتوس تعطیلات شما در طول فصل تعطیلات شکوفا شود، ممکن است لازم باشد که آن را به خواب فرو ببرید، سپس آن را بیرون بیاورید. در اینجا به این صورت است:

 1. در اواسط اکتبر، آبیاری را کاهش دهید (احتمالاً هر هفته یک یا دو هفته). فقط زمانی آبیاری کنید که خاک حدود یک اینچ زیر سطح خشک شود. کود دهی را متوقف کنید.
 2. کاکتوس تعطیلات خود را بین 50 تا 55 درجه فارنهایت خنک نگه دارید و مطمئن شوید که میزان نور دریافتی آن را برای حدود شش تا هشت هفته محدود کنید.
 3. در طول روز، گیاه می تواند نور غیر مستقیم دریافت کند ، اما به 12 تا 14 ساعت تاریکی مطلق در شب نیاز دارد. اگر دمای اتاق بیشتر از 55 درجه فارنهایت است، هر روز چند ساعت تاریکی اضافی به گیاه خود بدهید. اگر در طول 12 ساعت “شب” هر زمانی نور می تواند به گیاه برسد، گیاه را با یک پارچه تیره بپوشانید.
 4. پس از تشکیل جوانه‌های گل، گیاه را به پنجره‌ای روشن و بدون بادکش منتقل کنید. گلها باید ظرف چند هفته شروع به باز شدن کنند.

 

مشکلات رایج با کاکتوس تعطیلات

کاکتوس های تعطیلات گیاهانی با عمر طولانی هستند که به دما و رطوبت حساس هستند. هنگامی که آنها در دمای بالاتر از انجماد نگهداری می شوند، مقاوم هستند.

با این حال، آنها به دما و شرایط ایده آل برای گلدهی سرسبز در طول تعطیلات نیاز دارند.

 

کاهش ظاهر یا اعوجاج رشد

اگر متوجه شدید که رشد کاکتوس تعطیلات شما کاهش یافته یا دچار انحراف شده است، آن را از نزدیک برای هجوم شپشک آردآلود بررسی کنید.

 شپشک‌های آرد آلود مانند نقاط پنبه‌ای ریز و سفید به طول حدود 1/8 تا 1/4 اینچ به نظر می‌رسند.

 آنها به آرامی حرکت می کنند و اغلب ابتدا در سطح برگ در مناطق تاریک، گرم و مرطوب نزدیک ساقه مرکزی کاکتوس ظاهر می شوند.

حشرات از شیره گیاه تغذیه می کنند و ماده چسبنده عسلک باقی می گذارند که باعث ایجاد کپک روی گیاه می شود.

 

برگ ها یا ساقه های زرد، خالدار یا پژمرده

اگر گیاه شما دارای برگ ها یا ساقه های زرد، لکه بینی یا پژمرده شدن گیاه است، آنها را از نظر تریپس به دقت بررسی کنید.

 تریپس ها حشره ای هستند که شبیه برش های سیاه نازک یا حشرات خرچنگ مانند کوچک هستند.

 آسیب به برگ و ساقه مستقیماً توسط تریپس ایجاد نمی‌شود، بلکه توسط ویروسی که معمولاً منتقل می‌کنند، ویروس لکه‌های نکروتیک impatiens ایجاد می‌شود.

 هجوم تریپ را با صابون حشره کش یا روغن باغبانی درمان کنید.

 اگر گیاه را نیز از ظرف قدیمی خود بردارید و در یک ظرف استریل شده با مخلوط گلدانی تازه وارد کنید، ممکن است دوباره برگشت کند.

 پژمردگی همچنین می تواند به دلیل نور بسیار کم، آب ناکافی یا ریشه بند بودن گیاه ایجاد شود. آن شرایط را تصحیح کنید و از نزدیک برای بهبودها نظارت کنید.

 

برگها قرمز یا صورتی می شوند

اگر برگ‌های کاکتوس تعطیلات شما قرمز یا صورتی می‌شود، ممکن است آفتاب زیاد باشد یا آب کم.

اگر گیاه شما در پنجره ای با نور مستقیم خورشید قرار دارد، آن را به نور غیر مستقیم برگردانید.

 اگر خاک تا عمق 1 اینچ خشک شده است، آن را بیشتر آبیاری کنید.

قاعده کلی این است که زمانی که سطح خاک خشک می شود، به کاکتوس تعطیلات آبیاری کنید.

 

سوالات متداول
 • طول عمر کاکتوس کریسمس چقدر است؟

  این کاکتوس شکوفه زیبا اگر به خوبی از آن مراقبت شود می تواند بین 20 تا 30 سال دوام بیاورد.

 • کجا باید کاکتوس تعطیلات را در خانه خود قرار دهم؟

  یک کاکتوس تعطیلات را در فاصله 3 فوتی از یک پنجره بزرگ رو به جنوب، شرق یا غرب و در منطقه ای قرار دهید که شرایط دمایی ثابتی دارد.

 • با یک کاکتوس کریسمس پس از شکوفه دادن چه باید کرد؟

  گیاه خود را بعد از شکوفه دادن کاکتوس کریسمس پرت نکنید زیرا ممکن است چندین دهه زنده بماند و سال به سال شکوفا شود.