Oso Easy Double Red™. عکس از: برندگان اثبات شده.

مراقبت از گل رز ساده تر از چیزی است که فکر می کنید – هر کسی می تواند آن را با موفقیت در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن رشد دهد. گل رز خود را در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در مکانی آفتابی با زهکشی خوب بکارید. آنها را به طور مرتب برای گل های چشمگیر کود دهید. آنها را به طور مساوی آبیاری کنید تا خاک در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن مرطوب بماند. بوته های گل رز را در اوایل بهار هرس کنید. مراقب بیماری هایی مانند سفیدک پودری یا لکه سیاه باشید.

اگر از راه اندازی باغ گل رز ترسیده اید، حقیقت این است که مراقبت از گل رز دشوارتر از سایر درختچه های گلدار نیست. این ده قانون اساسی را برای یادگیری نحوه پرورش گل رز دنبال کنید:

1. برای کاشت گل رز در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن از ریشه شروع کنید

می‌توانید گل رز را که قبلاً در خاک یا به‌عنوان گیاهان ریشه‌برهنه در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن خوابیده‌اند، خریداری کنید. هر نوع مزایای خود را دارد:

 • گل رز ظرفی: گل رز کانتینری برای باغبانان تازه کار بسیار عالی است زیرا کاشت آنها آسان است و به سرعت ایجاد می شوند. آنها همچنین می توانند در مهد کودک های محلی در طول فصل رشد خریداری شوند. این به شما امکان می دهد زمانی که شرایط آب و هوایی ایده آل است آنها را در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن بکارید – ترجیحاً یک روز خنک و ابری.
 • رزهای ریشه برهنه: یکی از مزایای گل رز با ریشه لخت، انتخاب بیشتر انواع موجود است. به علاوه، آنها مقرون به صرفه هستند و می توان آنها را به صورت آنلاین سفارش داد. با این حال، بر خلاف گل رز ظرفی، گیاهان ریشه لخت باید قبل از کاشت در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن ، ریشه هایشان را یک شب در آب خیس کنند. همچنین ریشه ها را باید در چند ماه اول پس از کاشت در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن مرطوب نگه داشت.

بره روت رز، رز روتز "تیم رویایی" پورتلند گاردن Shutterstock.com نیویورک، نیویورک

رزهای ریشه برهنه که در حالت خواب به سر می‌برند، وسیع‌ترین انتخاب را ارائه می‌دهند، اما در ماه‌های پس از کاشت به TLC بیشتری نیز نیاز دارند. عکس از: Michael Vi / Shutterstock.

2. گل رز خود را هوشمندانه انتخاب کنید

کلاس های متعددی از گل رز وجود دارد که از ریز مینیاتورها گرفته تا گل رزهای بزرگ و از پوشش های زمینی تا رزهای کوهنوردی را شامل می شود و برخی از کلاس ها شامل صدها گونه هستند. اگرچه ممکن است وسوسه انگیز باشد که باغ گل رز خود را با مجموعه ای وسیع پر کنید، اما احتمالاً در نهایت با یک آرایه نامنظم و گیاهان زیادی برای فضا مواجه خواهید شد. چند گونه خوب انتخاب شده نسبت به ده ها گیاه نامتجانس که هماهنگ کار نمی کنند، رضایت بیشتری به شما می دهند.

اگر رزهایی با نگهداری کمتر می‌خواهید، رزهای بوته‌ای یا منظره‌ای مانند لاین Oso Easy را امتحان کنید تا باغ گل رز بدون مراقبت بیشتری داشته باشید.

بهترین انواع گل رز برای باغ خود و نکاتی برای خرید گل رز عالی را ببینید .

Oso Easy Hot Paprika Rose، Landscape Rose "Team Dream's" باغ پورتلند برندگان اثبات شده Sycamore, IL

محدود کردن تعداد گونه های گل رز به شما کمک می کند از ایجاد یک آرایه نامنظم و نامتناسب جلوگیری کنید. گل رز منظره Oso Easy Hot Paprika®. عکس از: برندگان اثبات شده.

3. سایت مناسب را پیدا کنید

برای نمایش بهترین گل ها و سالم ترین گیاهان، بوته های رز باید روزانه شش تا هشت ساعت نور خورشید دریافت کنند. آنها همچنین باید در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در خاکی با زهکشی خوب و غنی از مواد آلی کاشته شوند. در آب و هوای گرم، گل رز زمانی بهترین عملکرد را دارد که از آفتاب گرم بعد از ظهر محافظت شود. در آب و هوای سرد، کاشت بوته گل رز در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن  در کنار حصار یا دیواری که رو به جنوب یا غرب قرار دارد می تواند به حداقل رساندن آسیب سرمازدگی زمستان کمک کند.

4. زمان بندی را درست انجام دهید

بهتر است گل رز را در بهار (بعد از آخرین یخبندان) یا در پاییز (حداقل شش هفته قبل از متوسط ​​اولین سرمازدگی) بکارید. کاشت به اندازه کافی در اوایل پاییز به ریشه ها زمان کافی می دهد تا قبل از اینکه گیاهان در زمستان خواب شوند، مستقر شوند.

رزهای ریشه برهنه معمولاً فقط در اوایل بهار در دسترس هستند و باید بلافاصله پس از آوردن آنها به خانه کاشته شوند. گل رز خریداری شده در ظروف به شما انعطاف بیشتری در زمان کاشت می دهد.

5. به درستی بکارید

کاشت صحیح گل رز ریشه برهنه یا ظرفی در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن باعث می شود که آنها شروع خوبی داشته باشند.

 • سوراخ کاشت باید به اندازه کافی عمیق و پهن باشد تا بتواند ریشه های گیاه را در خود جای دهد. این منطقه باید زهکشی خوبی داشته باشد، زیرا گل رز پاهای خیس را دوست ندارد.
 • مقدار زیادی کمپوست باغی ، پیت ماس ​​یا سایر مواد آلی را با خاکی که از سوراخ کاشت برداشته شده است، مخلوط کنید. مقداری از این مخلوط را در انتهای چاله کاشت در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن  استفاده کنید و بوته گل رز را در چاله در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن  قرار دهید.
 • تاج گیاه در آب و هوای معتدل باید در سطح زمین و برای آب و هوای سرد 2 تا 3 اینچ زیر سطح زمین باشد.
 • سوراخ در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن را تا حدی با مخلوط خاک پر کنید و یک کود آهسته رهش اضافه کنید.
 • کاملاً آبیاری کنید و سپس سوراخ در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن را با خاک باقی مانده پر کنید.
 • دوباره آبیاری کنید، سپس خاک سست را در اطراف عصاها بپاشید تا از گل رز در حالی که به محل جدید خود عادت می کند محافظت کنید.
 • اگر چندین بوته رز را با هم می کارید، آنها را حداقل 3 فوت از هم فاصله دهید تا در زمان بلوغ، فضای کافی برای رشد داشته باشید.

گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن| پرورش گل رز : قسمت اول

هنگام کاشت گل رز، یک حفره عمیق و عریض حفر کنید که امکان زهکشی مناسب را فراهم می کند و فضایی برای رشد ریشه ایجاد می کند. عکس از: wavebreakmedia / Shutterstock.

6. به طور مرتب کود دهی کنید

برای نمایش چشمگیر گل ها، بوته رز باید به طور مرتب بارور شود. روش‌های ارگانیک تامین آهسته و پیوسته مواد مغذی را فراهم می‌کنند. کاربرد ماهانه کمپوست، کود کمپوست شده و سایر کودهای آلی و طبیعی، مانند این امولسیون ماهی ارگانیک ، به خوبی جواب می دهد. اصلاحات ارگانیک همچنین به تشویق میکروب های مفید خاک و PH متعادل خاک کمک می کند.

کودهای آهسته رهش، مانند Jobe’s Organic Fertilizer Spikes ، تعادل مناسب نیتروژن، فسفر، پتاسیم و سایر مواد مغذی جزئی را تامین می کنند. آنها همچنین به بوته های رز مواد غذایی مورد نیاز برای رشد مطلوب را می دهند.

برای گیاهان تازه کاشته شده با ریشه برهنه: در زمان کاشت، مواد آلی را روی خاک در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن اعمال کنید. تا زمانی که گیاه اولین شکوفه های خود را تولید کرد صبر کنید تا کودهای با قدرت کامل اعمال کنید تا ریشه های جدید نسوزانید.

در راهنمای ما برای کود دهی گل رز بیشتر بیاموزید .

7. عاقلانه آبیاری کنید

خاک در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن باید در طول فصل رشد به طور یکنواخت مرطوب نگه داشته شود. مقدار و دفعات آبیاری به نوع خاک و آب و هوا بستگی دارد. گل رز با معادل 1 اینچ بارندگی در هفته در طول فصل رشد بهترین عملکرد را دارد. گل رزهایی که در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در خاک های شنی رشد می کنند نسبت به خاک های رسی سنگین تر به آبیاری بیشتری نیاز دارند. شرایط گرم، خشک و باد نیز گل رز را به سرعت خشک می کند.

نحوه آبیاری شما به اندازه فرکانس مهم است. برای حفظ سلامت گل رز، از خیس کردن شاخ و برگ خودداری کنید. از یک شلنگ خیساندن، قوطی آبیاری با دهانه بلند یا یک میله آبیاری که مستقیماً به سمت خاک در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن اشاره دارد استفاده کنید.


به 95000 دوستدار باغ دیگر بپیوندید! برای مشاوره به موقع باغبانی، الهام بخشیدن به طراحی و نکات کاشت، در خبرنامه هفتگی ما ثبت نام کنید.

8. مثل یک حرفه ای هرس کنید

کشتن بوته رز با هرس بیش از حد تقریبا غیرممکن است. اما، اگر از چند قانون ساده پیروی کنید، نتایج حرفه‌ای‌تر به نظر می‌رسند و گیاهی سالم‌تر به‌دست می‌آورند. بسیاری از انواع جدیدتر گل رز نیازی به هرس زیادی ندارند. یک جفت هرس بای پس خوب (نه به سبک سندان) و دستکش هرس گل رز می تواند کار را حتی آسان تر کند.

هرس اصلی باید در اوایل بهار انجام شود. برای همه گل های رز، با برداشتن عصای مرده یا آسیب دیده (هر چیزی که قهوه ای به نظر می رسد) شروع کنید. برای نمونه هایی که نیاز به هرس سخت دارند، یک سوم تا نصف رشد سال قبل را کاهش دهید تا زمانی که مراکز سالم و سفیدی در داخل عصا پیدا کنید.

می توانید گل های رز خود را در تمام فصل به آرامی هرس کنید تا به خوبی مرتب شوند.

برخی از انواع رزهای در حال شکوفه‌دهی برای تشویق دوباره شکوفه‌دهی در طول فصل نیاز به گلدهی دارند. برای تقویت رشد مجدد، شکوفه های صرف شده را به اولین ساقه پنج برگه برش دهید.

اگر بوته های گل رز شما «خود تمیز شونده» هستند (به این معنی که گل رز رشد نمی کنند)، نیازی به سرکشی نیست. شکوفه ها به طور خودکار از بین می روند و گیاهان به تولید گل های بیشتری ادامه می دهند.

برای دستورالعمل های گام به گام هرس، به هرس گل رز مراجعه کنید .

9. آنها را سالم نگه دارید

بهترین راه برای پیشگیری از بیماری گل رز، انتخاب گونه های مقاوم به بیماری است. این گل های رز برای مقاومت در برابر شایع ترین بیماری های گل رز، از جمله سفیدک پودری و لکه سیاه، پرورش و انتخاب می شوند.

سفیدک پودری معمولاً در طول تابستان ظاهر می شود، به ویژه زمانی که روزها گرم و خشک و شب ها خنک و مرطوب هستند. نشانه‌های حکایت‌کننده شامل برگ‌هایی است که پیچ خورده و می‌پیچند و رنگ سفید و پودری روی برگ‌ها ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از کپک پودری، گیاهان را صبح در سطح زمین آبیاری کنید، زیرا برگ های مرطوب (مخصوصاً در طول شب) محیط رشد عالی را فراهم می کنند. هرس بوته گل رز برای گردش هوا در میان شاخ و برگ نیز به جلوگیری از این رشد پودری کمک می کند.

گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن| پرورش گل رز : قسمت اول

این بوته رز در اثر سفیدک پودری آسیب دیده است. عکس از: آملیا مارتین / Shutterstock.

لکه سیاه یک بیماری قارچی ناشی از آب است. به صورت لکه های سیاه یا قهوه ای مدور در قسمت بالای برگ ها ظاهر می شود. به سمت پایین یک بوته شروع می شود و به سمت بالا حرکت می کند و در نهایت باعث برگ زدایی می شود. از این بیماری به همان روشی که از سفیدک پودری جلوگیری می کنید پیشگیری کنید: با بهبود گردش هوا در اطراف و از طریق گیاه و آبیاری در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در سطح زمین. مخلوط ساده جوش شیرین و روغن باغبانی می تواند به مبارزه با گسترش لکه سیاه کمک کند. همچنین می توانید از قارچ کش ارگانیک 3 در 1 استفاده کنید. (همچنین نگاه کنید به: گل رز: لکه سیاه ).

حشرات مزاحم که دوست دارند از بوته های رز تغذیه کنند عبارتند از شته ها ، سوسک های ژاپنی ، کنه های عنکبوتی و مگس اره. بیشتر این آفات را می توان با روغن چریش یا صابون حشره کش کنترل کرد. در مورد شته ها، بیرون ریختن آب از شلنگ در صبح اغلب تنها درمان ضروری است. کاشت همراه با آلیوم ها نیز می تواند به دفع شته ها کمک کند.

گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن| پرورش گل رز : قسمت اول

عکس از: Jan J. Photography / Shutterstock.

10. آنها را نشان دهید

گل های رز از دیرباز به خاطر گل های بریده زیبا و معطرشان مورد توجه بوده اند. اما، هیچ گل رز دوست‌داشتنی‌تر از گل رز نیست که تازه در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن از باغ شما جمع‌آوری شده باشد. در اینجا چند نکته برای حفظ گل رز بریده شده وجود دارد:

 • گل رز زمانی که بلافاصله پس از مرحله جوانه، زمانی که گلبرگ ها شروع به باز شدن می کنند، بریده شوند، بیشترین ماندگاری را خواهند داشت.
 • از هرس دستی یا قیچی باغچه با تیغه های تیز برای بریدن ساقه ها بدون آسیب رساندن به کانال های جذب آب استفاده کنید.
 • گل رز را زمانی که شبنم تازه و هیدراته هستند (صبح یا عصر) برش دهید، نه زمانی که گیاه ممکن است تحت فشار گرما باشد.
 • ساقه های گل رز را درست قبل از قرار دادن در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در گلدان دوباره برش دهید. این به از بین بردن حباب های هوا که مانع جذب آب می شود کمک می کند. همچنین ساقه ها را با زاویه 45 درجه برش دهید تا صاف روی ته در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن گلدان قرار نگیرند.
 • برای جلوگیری از پوسیدگی و رشد باکتری ها، برگ های پایینی را که زیر خط آب می افتند، جدا کنید. در بالای خط آب، تا آنجا که ممکن است شاخ و برگ بگذارید، که به کشیدن آب کمک می کند.
 • آب را به طور مکرر – در صورت امکان هر روز – برای حذف هر گونه باکتری عوض کنید. همچنین هر چند روز یکبار ساقه های گل را مجدداً قطع کنید تا جذب آب بهتر شود.