موسیر با نگهداری کم و بدون تقاضا، محصول خوبی را در هر خاک حاصلخیز و با زهکشی خوب در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در آفتاب کامل تولید می کند.

آنها به یک دوره رشد طولانی نیاز دارند، اما می توان آنها را با محصولاتی که سریعتر رشد می کنند کاشت کرد تا بهترین استفاده از فضا را داشته باشند.

آنها در اشکال، رنگ ها و اندازه های مختلف، با طعمی شیرین و تند وجود دارند و می توان از آنها برای پخت و پز یا ترشی استفاده کرد.

 

پرش به

  • بکارید
  • رشد
  • گیاه
  • محصول
  • انواع
  • چالش ها و مسائل

در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن بکارید

اگرچه موسیر معمولاً از مجموعه‌ها رشد می‌کند، اما موسیر را می‌توان از بذر، در داخل یا خارج از خانه در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن کاشت کرد.

خرید بذر ارزان‌تر است، اما کندتر رشد می‌کند و نهال‌ها نیاز به توجه دقیق‌تری دارند، با این حال گیاهانی که در بذر رشد می‌کنند کمتر مستعد گل‌دهی هستند.

برای حصول اطمینان از محصول خوب، گیاهان دانه دار باید تا اواخر بهار به شدت رشد کنند، زیرا طول روزها باعث تشکیل پیازها می شود – هر چه گیاهان در این زمان برگ بیشتری داشته باشند، پیاز بهتری خواهند داشت.

کاشت در داخل خانه در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن

بذر موسیر را در اواخر زمستان بکارید و در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در گلخانه در دمای 10 تا 16 درجه سانتی گراد (50 تا 60 درجه فارنهایت) نگهداری کنید.
در هر ماژول پنج یا شش بذر بکارید، سپس در صورت لزوم به سه یا چهار گیاه نازک کنید. هر دانه فقط یک پیاز موسیر تولید می کند، بنابراین ماژول های چند دانه راه خوبی برای تولید یک توده پیاز هستند.

گیاهان کاشته شده در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن داخل خانه را در بهار سفت کنید تا آنها را با شرایط بیرونی سازگار کنید، قبل از کاشت در زمین.

کاشت در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در  فضای باز

بذر موسیر را از اوایل تا اواسط بهار در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکندر فضای باز بکارید، زمانی که خاک خشک شده و شروع به گرم شدن کرد.
بذرها را نازک، در مته هایی به عمق 1 سانتی متر (½ اینچ) بکارید و ردیف ها را با فاصله 20 سانتی متری (8 اینچ) از هم بکارید. ابتدا به 5 سانتی متر (2 اینچ) و بعد به 10 سانتی متر (4 اینچ) نازک کنید.

کاشت نزدیکتر منجر به پیازهای بیشتر و محصول سنگین تر، اما پیازهای کوچکتر می شود

رشد

گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن | پرورش موسیر

آبیاری و تغذیه

هر 14 روز یک بار در دوره های خشک طولانی مدت آبیاری کنید و گهگاه با کود مایع عمومی تغذیه کنید. اما پس از متورم شدن پیازهای موسیر در اواسط تابستان، آبیاری و تغذیه را متوقف کنید.

آبیاری محصولات بهاره پس از اواسط تابستان می تواند به معنای ذخیره موفقیت کمتر آنها باشد. سعی کنید از آبیاری سربار خودداری کنید، زیرا این امر می تواند بیماری های قارچی را تشویق کند.

در اواخر زمستان به موسیرهای کاشته شده در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در پاییز یک کود غنی از نیتروژن مانند سولفات آمونیاک به میزان 35 گرم (1 اونس) در هر متر مربع در هر یارد بدهید.

این نه تنها رشد را افزایش می دهد، بلکه می تواند گلدهی زودرس را نیز سرکوب کند. روش دیگر، استفاده از کود مرغی خشک است.

علف های هرز

به طور منظم علف هرز کنید، مراقب باشید که در صورت استفاده از بیل، به پیازها یا شاخ و برگ آسیب نرسانید – در حالت ایده آل، علف های هرز را با دست علف کنید.
از آنجایی که برگ ها سایه کمی می اندازند، علف های هرز به راحتی رشد می کنند و به زودی می توانند محصول را باتلاق کنند، که باعث کاهش رشد گیاهان و اندازه پیاز بعدی می شود.

حذف گل ها

ساقه های گل را به محض شروع به شکل گیری جدا کنید، در غیر این صورت انرژی گیاه به جای متورم کردن پیازها صرف تولید گل می شود.

گیاه

موسیر را می توان از دانه یا معمولاً از مجموعه (پیازهای نابالغ) شروع کرد. گل ها راحت تر و سریع تر رشد می کنند، در مناطق سردتر بهتر عمل می کنند و کمتر مورد حمله آفات و بیماری ها قرار می گیرند.

مجموعه‌های موسیر نیز مجموعه‌ای از پیاز تولید می‌کنند، در حالی که دانه‌ها فقط یک پیاز تولید می‌کنند. با این حال، گیاهانی که با بذر رشد می کنند کمتر احتمال دارد پیچ ​​شوند (به جای پیاز، گل تولید می کنند).

برای کاهش خطر پیچ و مهره، مجموعه های عملیات حرارتی را انتخاب کنید.

طیف وسیعی از انواع موجود در مراکز باغ و به صورت آنلاین، هم به صورت مجموعه و هم به صورت دانه، از جمله انتخاب شکل، اندازه و رنگ لامپ را خواهید یافت.

به طور خاص به دنبال انواع دارای جایزه RHS از شایستگی باغ (AGM) باشید، که نشان می دهد آنها در آزمایشات عملکرد خوبی داشتند – به لیست میوه و سبزیجات AGM ما مراجعه کنید.

موسیر به یک مکان آفتابی و سرپناه با خاک حاصلخیز و با زهکشی خوب و غنی شده با مقدار زیادی کود دامی یا کمپوست خوب پوسیده نیاز دارد.

آنها در خاک اسیدی (زیر PH 6.5) عملکرد خوبی ندارند، بنابراین با استفاده از آهک در پاییز و زمستان، اسیدیته را کاهش دهید. خاک مرطوب باعث می شود محصول مستعد ابتلا به بیماری های قارچی باشد.

آنها برای رشد در زمین های باز مناسب تر هستند، اما می توانید یک یا دو ردیف کوتاه را در یک ظرف بزرگ و عمیق یا تخت مرتفع بکارید. آنها برای رشد کیسه ها مناسب نیستند.

کاشت مجموعه موسیر در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن

مجموعه های موسیر (پیازهای نابالغ) به راحتی در اوایل بهار و اواخر تابستان در مراکز باغ و از تامین کنندگان آنلاین در دسترس هستند.

موسیر سیستم ریشه محدودی دارد، بنابراین بهبود خاک با مواد آلی زیاد قبل از کاشت بسیار ارزشمند است. یک سطل کود دامی پوسیده یا کمپوست باغی را در هر متر مربع / یارد بمالید.

این به افزودن مواد مغذی، بهبود ساختار خاک و حفظ رطوبت در خاک کمک می کند.

از مصرف کودهای دامی تازه خودداری کنید. همچنین یک کود عمومی با پتاسیم بالا، مانند Vitax Q4، به میزان یک مشت در هر متر مربع / یارد استفاده کنید.

مجموعه ها معمولاً در بهار، از اواسط مارس تا اواسط آوریل کاشته می شوند.

آنها را به عمق 2 سانتی متر (¾ اینچ) در مته ها بکارید یا به آرامی آنها را به صورت جداگانه در خاک شل فشار دهید، بنابراین نوک آن فقط در سطح ظاهر می شود.

آنها را به فاصله 15 تا 20 سانتی متر (6 تا 8 اینچ) و در ردیف هایی با فاصله 30 تا 45 سانتی متر (12 تا 18 اینچ) از هم قرار دهید. خاک اطراف مجموعه ها را محکم کنید و به خوبی آبیاری کنید.
برخی از ارقام برای کاشت در اواخر اکتبر تا اواسط مارس مناسب هستند، این ارقام نسبت به سرما حساسیت کمتری دارند که در غیر این صورت باعث پیچ و مهره می شود.

کاشت پاییزه در خاک های سنگین و مستعد غرقابی مناسب نیست، زیرا احتمال تسلیم شدن محصول به بیماری بیشتر است.

پرندگان ممکن است در بلند کردن مجموعه‌های تازه کاشته‌شده مشکل داشته باشند، بنابراین تا زمانی که ریشه‌دار شوند، آن را با پشم گوسفند بپوشانید.

یکی دیگر از گزینه‌های کاشت این است که سطح زمین را با غشای سیاه مهار علف‌های هرز بپوشانید، سپس مجموعه‌ها را از طریق شکاف‌ها بکارید.

در این صورت نیازی به وجین نیست، که هم در زمان صرفه جویی می کند و هم از آسیب تصادفی به پیازها در هنگام بیل زدن جلوگیری می کند.

برداشت

گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن | پرورش موسیر

موسیر معمولا در اواسط تا اواخر تابستان می رسد. زرد شدن و ریختن شاخ و برگ نشان دهنده آمادگی آنها برای برداشت است. قبل از اینکه شاخ و برگ به طور کامل از بین برود، پیازها را بلند کنید.

از یک چنگال دستی استفاده کنید تا به آرامی دسته های لامپ ها را از زمین خارج کنید و مراقب باشید که آنها کبود نشوند، زیرا ممکن است منجر به پوسیدگی در انبار شود.

خوشه ها را با دقت به لامپ های جداگانه جدا کنید. لامپ ها را می توان بلافاصله استفاده کرد یا خشک کرد و برای استفاده بعدی ذخیره کرد.

ذخیره سازی

موسیرهای کاشته شده یا کاشته شده در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در بهار را می توان تا بهار بعد به خوبی ذخیره کرد، در حالی که مجموعه های کاشته شده در پاییز فقط تا اوایل زمستان ذخیره می شوند.

قبل از نگهداری لامپ ها را کاملا خشک کنید. آنها را در یک لایه روی یک قفسه سیمی یا جعبه های تخته ای که به صورت وارونه قرار داده شده اند، قرار دهید.

آنها را در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در فضای باز و در آفتاب کامل بگذارید تا حدود دو هفته برسند یا اگر هوا مرطوب است در گلخانه یا آلونک با تهویه مناسب بگذارید.

وقتی برای ذخیره سازی آماده شد، تمام شاخ و برگ ها باید خشک و کاغذی باشند. فقط لامپ های کامل و سالم را ذخیره کنید.

لامپ ها را در کیسه های توری یا سینی به صورت یک لایه قرار دهید و در مکانی روشن، خنک، خشک و دارای تهویه مناسب نگهداری کنید. نگهداری در تاریکی جوانه زدن را تشویق می کند.

واریته های توصیه شده

مشکلات معمول

پوسیدگی سفید پیاز
گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن | پرورش موسیر

قارچی که از خاک در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن منتقل می شود و می تواند باعث زردی و پژمردگی شاخ و برگ در بالای زمین شود، در حالی که ریشه ها را پوسیده و به پیاز زیر خاک  گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن حمله می کند.

یک قارچ کرکی سفید در پایه پیاز ظاهر می شود و بعداً در ساختارهای کوچک و سیاه رنگ پوشیده می شود.

درمان

هیچ درمان شیمیایی برای پوسیدگی سفید پیاز زمانی که در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در خاک باشد وجود ندارد.

مهم است که از معرفی سایت های قبلی تمیز خودداری کنید. در خاک آلوده در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن حمل می شود، به عنوان مثال روی ابزار یا روی کفش های گل آلود.

در مناطقی که آلودگی متقاطع می تواند به راحتی رخ دهد، به عنوان مثال در بخش ها، در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن مراقب باشید.

 

سفیدک کرکی پیاز
گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن | پرورش موسیر

یک بیماری قارچی که به شاخ و برگ و پیاز آسیب می رساند و در نتیجه عملکرد ضعیفی دارد. این یک مشکل خاص در شرایط مرطوب است.

درمان

با کاشت یا کاشت در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن در فواصل صحیح و با وجین منظم، از وجود نور و هوای زیادی در اطراف گیاهان جلوگیری کنید.

در صورت امکان از آبیاری سربار خودداری کنید. برگ های آلوده را می توان حذف کرد.

 

زنگ تره
گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن | پرورش موسیر

این یک بیماری قارچی است که باعث ایجاد لکه های زرد روشن روی برگ ها می شود. اغلب در طلسم های طولانی و مرطوب بدتر می شود.

درمان

حملات خفیف زنگ به گیاه آسیبی نمی‌رساند، اما عفونت‌های جدی ممکن است باعث چروکیده شدن برگ‌ها و تأثیر بر عملکرد شود. پس از ابتلا به عفونت، هیچ کنترلی برای زنگ زدگی وجود ندارد.

مطمئن شوید که گیاهان را شلوغ نکنید، زیرا این کار رطوبت را افزایش می دهد و احتمال عفونت را افزایش می دهد.

مواد گیاهی آسیب دیده را دور بریزید و سیر، تره فرنگی یا پیاز را به مدت سه سال در یک نقطه در گلدان مهرنی ، گلدان پلیمری سرامیک نشکن نکارید.